Leto sa k nám blíži naozaj rýchlo, o čom svedčí už aj čoraz horúcejšie slnko. Začíname sa tešiť na na obmenu šatníka, dlhé letné večery s kamarátmi, párty pod holým nebom, svieže drinky a relax pri vode. Leto je krásne, no nanešťastie má aj odvrátenú stránku. Okrem toho, že všade je príšerné teplo, aquaparky praskajú vo švíkoch a že niekedy je naozaj problém nájsť si na pláži svoje miesto a stráviť na nej pokojný deň, letné osvieženie v podobe kúpania vie byť do veľkej miery neekologické. A to práve kvôli opaľovacím krémom (ktoré na seba natrieme a potom sa spokojne ideme kúpať do vody, do ktorej sa však spolu s nami dostáva aj náš krém) a plavkám, bez ktorých si ho však nikto z nás predstaviť nevie.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: pixabay.com

V prvom rade treba povedať, že stále existujú značky oblečenia, ktoré využívajú detskú prácu, nekvalitné materiály, pri výrobe používajú agresívne chemikálie a znečisťujú prostredie nebezpečným odpadom. Ďalšou dôležitou vecou však je, že plavky sa vyrábajú zo syntetických tkanív, akými sú napríklad nylon, polyester či spandex, teda z látok, ktoré škodia organizmom žijúcich v oceánoch. Keďže ide o špeciálny druh textílie, plavky obsahujú veľké množstvo mikroplastov, ktoré sa pri kúpaní alebo praní postupne vylučujú do vody. Človeku by plavky samozrejme ublížiť nemali aj napriek tomu, aké neekologické v skutočnosti sú, no všetko si to odnášajú už spomínané živočíchy a rastliny, žijúce v oceánoch. A to najmä počas letnej sezóny, kedy tieto oblasti navštevuje najviac ľudí.

Zdroj: pixabay.com

Bohužiaľ, zatiaľ je naozaj veľmi málo ľudí, ktorí si tento problém uvedomujú. Zatiaľ čo sa vo veľkom rieši problematika plastového odpadu, ktorý tvoria fľaše, slamky, vrecká, jednorázové príbory a riady či plastové tašky, v textilnom priemysle sa o tomto probléme hovorí menej. Dôvod? Neekologické oblečenie ( vrátane plaviek) je lacné na výrobu a pre výrobcov predstavuje zisk. Alternatíva bežných plaviek je zatiaľ iba vo vývoji a potrvá ešte veľa rokov, kým sa nejaké „eko plavky“ dostanú na trh a rozšíria sa medzi ľudí. Niekoľko ekologických modelov plaviek v minulosti už bolo predstavených, no realizovanie takéhoto nápadu je beh na naozaj dlhú trať.

Zdroj: pixabay.com

Možnosťou by tiež mohli byť práčky vybavené filtrami na zachytávanie mikroplastov, ktoré by zabránili ich ďalšiemu šíreniu do vody, no opäť – ide o finančne a časovo náročný projekt, ktorý je momentálne v nedohľadne. Jediným možným riešením by tak mohla pre súčasnosť byť nudapláž, no na tú naberie odvahu len málokto. Zostáva nám teda len dúfať, že sa o tejto problematike začne hovoriť viac a spoločnými silami svet nájde riešenie vhodné pre všetkých – pre ľudí i oceánske živočíchy.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here