Počas bežnej záťaže v práci často sedíme, stojíme alebo dokonca pri výkone niektorých zamestnaní potrebujeme aj špeciálnu pracovnú obuv. Inak tomu nie je ani pri športe. Pri športovej aktivite sú nohy zaťažované však oveľa viac ako počas bežných aktivít. Preto je veľmi dôležité cítiť sa komfortne a byť pripravený po každej stránke.

Stačí sa nad tým len zamyslieť. Od horolezca až po futbalistu, jednoducho každý športovec potrebuje k výkonu svojej činnosti správnu a hlavné vhodnú obuv. V správnych topánkach sa potrebujeme cítiť pohodlne a mať možnosť dobre manévrovať, rýchlo vyraziť alebo zastať. Vhodná obuv je veľmi dôležitým faktorom napríklad aj pri futbale.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Bežecké topánky
zdroj: menshealth.com

Futbalové kopačky (https://www.r-gol.com/sk/kopacky) sú priamo určené pre hráčov futbalu, pre tých, ktorí s futbalom začínajú, ale aj pre profesionálov. Pri ich výbere je nutné zvážiť aj niekoľko faktorov. Tými sú napríklad veľkosť, materiál, ale aj podrážka – teda druh povrchu na ktorom sa bude hrať. Podľa typov povrchov môžeme futbalovú obuv rozdeliť:

SG, FG, AG hovorí vám to niečo?

označenie kategória povrch príklad
soft ground SG kolíky mäkký povrch prírodná tráva
firm ground FG lisovky pevný povrch prírodná tráva
hard ground HG lisovky tvrdý povrch prírodná tráva
artificial ground AG lisovky umelá tráva umelá tráva
turf TF turfy umelý povrch umelá tráva
indoor IN halovky halový povrch halový povrch, parkety

 

Nákup správne zvolenej obuvi na akúkoľvek pohybovú aktivitu je základom na ceste k úspechu a zdravému životnému štýlu. Prinesú so sebou radosť zo športu bez zbytočných bolestí nôh, otlakov a hlavne predídu zraneniam. Ako vybrať tie správne, keď obchody sú doslova nabité rôznymi značkami, prevedeniami, vlastnosťami a farbami?

Cieľom výrobcov obuvi je uľahčiť športovú aktivitu, dosiahnuť lepšie výsledky a predísť rôznym zraneniam a úrazom. Výber vhodných tenisiek závisí predovšetkým od:

  • danej pohybovej aktivity
  • prostredia, v ktorej sa vykonáva a povrchu
  • tvaru chodidiel a ich veľkosti
  • hmotnosti
  • techniky vykonávania aktivity

Úlohu môže zohrať aj to, či sa športu plánujeme venovať rekreačne alebo aktívne. To najhoršie, čo môžeme urobiť, je používať jeden pár tenisiek na rôzne aktivity, napríklad halový volejbal, beh, tenis či fitness aktivity.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here