Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Neznie to ako nič nové a prelomové, veď prvé tetovanie rohovky urobiť už v roku 150 antický lekár Klaudios Galénos – Galén, čím sa snažil kamuflovať leukemické škvrny na rohovke. Od vtedy sa tetovanie oka ako aj celé tetovacie metódy posunuli na úplne inú úroveň. Čo sa týka tetovania oka na scénu prichádza trend tetovanie celého očného bielka. 

Prvý krát sa objavuje v roku 2007 v Kanade. Pauly Unstoppable (*1985)  sa doslova posadnutý rôznymi úpravami svojho tela. On sám sa vyjadril, že by na svojom tele chcel mať niečo, čo nikto pred ným ešte neurobil a nikto to zatiaľ ešte na svojom tele nemá. Zhruba v tom istom období vydal magazín BME, ktorý sa zaoberá úpravami tela, digitálne upravenú fotografiu na ktorej sú zafarbené očné bielka do modra.

Keď toto uvidí známy tatér Howie známy ako Luna Cobra prehlási, že by to aj v skutočnosti dokázal urobiť za pomoci metódy platinových implantátov. Táto metóda by fungovala na princípe fyziologického roztoku, ktorý by bol nahradený k vhodnú farbu so špeciálnym pigmentom, ktorý by bránil infekcii.

Len o pár týždňov neskôr sa uskutočnujú prvé experimentálne zákroky na 3 dobrovoľníkoch. Behom prípravy týchto zákrokov radia aj lekári no samotného zákroku sa odmietajú zúčastniť a tak vznikajú 2 postupy. Prvý je klasickou tetovacou ihlou, ten sa však ukáže byť nevhodný. Druhá metóda vstrekovania sa ukazuje byť vhodnejšia.

Celý proces sa dá nazvať aj len zmenou farby očného bielka a to z jediného dôvodu. Pri vstrekovacej metóde nie je možné vytvárať žiadne vzory. Táto metóda je založená na presnom vpichu injekčnej ihly a následnom vstreknutí malého množstva pigmentu v kvapalnom roztoku obsahujúcom antibiotiká medzi spojivku a bielko. Na jedno ako tak väčšinou stačí 4-5 vpichov a celý zákrok tak netrvá viacej ako 2 minúty. Tento proces je celý o presnosti. Celá vpichovaná oblasť je totižto hrubá necelý milimeter a stačí tak drobná odchýlka na to aby došlo k permanentnému poškodeniu oka alebo zraku. Lekári tak varujú že celý proces je obohnaný mnohými rizikami s možnosťou permanentného poškodia zraku.

 

Komentáre