Šport ako taký už od nepamäti spája ľudí po celom svete. Číslom jedna v obľúbenosti a v rozšírenosti je celosvetovo aj tak stále futbal. Milióny ľudí po celom svete vnímajú futbal ako náboženstvo a svoj šport číslo jedna. Či už hráte futbal rekreačne alebo profesionálne, veľmi dôležitým faktorom je vybavenie, ktoré Vám pomôže dosiahnuť výsledky.

Futbalové vybavenie je neoddeliteľnou súčasťou pri dosahovaní čo najlepších výkonov. Brankárske rukavice, kopačky, alebo chrániče majú rôzne vlastnosti a veľkosti, ktoré každému sedia inak.

Futbalové chrániče

Pri akejkoľvek úrovni hry je potrebné myslieť v prvom rade na svoje zdravie seba a ostatných. Podľa pravidiel futbalu nesmiete nastúpiť do zápasu bez chráničov holenných kostí. Zranenie tejto kosti je vie byť nepríjemné a veľmi bolestivé.
Veľkosť chrániča sa vyberá podľa výšky hráča. Poznáme dva základné typy chráničov. Súčasťou prvého typu je aj chránič členka. Druhý typ je zasa bez chrániča členku. V posledných rokoch sa však najobľúbenejším chráničom stal chránič holennej kosti, cez ktorý sa naťahuje kompresný návlek, vďaka ktorému chránič drží na svojom mieste. Kompresný návlek zároveň aj napomáha prekrveniu lýtka a znižuje pravdepodobnosť kŕčov.

Ako správne vybrať brankárske rukavice?

Pri výbere brankárskych rukavíc je najdôležitejším faktorom zvolenie správnej veľkosti rukavíc. Veľkost rukavíc sa určuje na základe obvodu dlane. Rukavice by mali brankárovi sadnúť presne na ruku, aby boli doslova ako druhá brankárova koža. Ďalším dôležitým faktorom pri výbere rukavíc je povrch dlane. Najkvalitnejšie rukavice majú latexovú dlaň aby zabezpečili najlepšiu priľnavosť v akomkoľvek počasí. Každé brankárske rukavice majú naviac aj pásik na suchý zips, ktorý obopína zápästie, a slúži na správne utiahnutie rukavíc.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ako si správne vybrať kopačky? 

Základom je si odpovedať na 4 jednoduché otázky:

  1. Na akom povrchu budem (najčastejšie) hrať?
  2. Akú záťaž majú kopačky vydržať?
  3. Ako často budem hrať?
  4. Aká je veľkosť mojej nohy?

Zastavíme sa hlavne pri bode číslo jedna, ktorý nám pri výbere vhodnej futbalovej obuvi zohrá veľkú rolu. Na akom povrchu budem najčastejšie hrať? Vo futbalovom svete sú povrchy zreteľne označené a od seba oddelené, čo Vám vysvetlí následná tabuľka.

označenie kategórie povrch príklad
soft ground SG kolíky mäkký povrch prírodná tráva
firm ground FG lisovky pevný povrch prírodná tráva
hard ground HG lisovky tvrdý povrch pr. tráva, škvára, piesok
artificial ground AG lisovky umělá tráva umelá tráva
turf TF turfy umelý povrch umelá tráva, škvára, piesok
indoor IN halovky halový povrch halový povrch, parkety

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here