Futbal spája ľudí po celom svete. Je to šport, ktorý sa teší veľmi veľkej popularite v každom kúte sveta. Futbal je jednoducho len jeden, no povrchy futbalových ihrísk sú rôzne. Typy povrchov sa menia buď v závislosti od počasia a podobnebia alebo jednoducho len v závislosti od zvolenej a preferovanej plochy (umelá tráva, hala a pod.). Aby ste na rôznych povrchoch dosiahli výbornú stabilitu a maximálnu trakciu aj pri rýchlych behoch a zmenách smeru pohybu, musíte si vybrať správne a vhodné futbalové kopačky.

Čo sa týka ihriska s prírodným trávnikom, máme na výber z 2 možností. Buď sú to kopačky  s vymeniteľnými kolíkmi alebo s lisovanými hrotmi. Kolíkové kopačky sa najčastejšie vyznačujú 6 skrutkovacími kovovými kolíkmi. Vďaka vysokým oceľovým hrotom sa dokonale zaboria do mäkkého terénu a podmáčaného ihriska. Výsledkom bude vaša dobrá stabilita a kvalitný záber i na šmykľavom teréne. Na tvrdý povrch však kolíky neodporúčame a na umelé trávniky sú oceľové hroty dokonca zakázané. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Druhým základným typom futbalovej obuvi sú kopačky s lisovanými hrotmi. Tie sú ideálne pre hru na tvrdšom alebo aj mierne mäkkom trávnatom povrchu, alebo na umelej tráve. Ich hroty sú kratšie (a pod nohami komfortnejšie), čo na pevnom a suchom ihrisku umožňuje dobrú priľnavosť. Lisovky majú najuniverzálnejší typ podrážky, preto sú medzi hráčmi najobľúbenejšie a na ihriskách ich uvidíte najčastejšie.  

Ďalšou separátnou kategóriou sú turfy. Tie sú jasnou voľbou predovšetkým na umelú trávu a ďalšie tvrdé a suché povrchy. Podrážku zdobí veľa drobných gumených špuntov, ktoré znižujú tlak na chodidlo, výborne udržujú stabilitu a zlepšujú kontrolu nad loptou. Pri styku s vyššou prírodnou trávou sa však ľahko pošmyknete a preto sú vhodné výlučne na umelé ihriská.

Ďalšou kategóriou, na ktorú netreba zabúdať sú indoorové alebo sálové kopačky (halovky). Najdôležitejšou je opäť ich podrážka, ktorá je vyrobená z gumy a nezanecháva šmuhy na podlahe. Pri hre sa podrážka zahrieva, čo len prispieva k lepšej stabilite hráča. Ide o ideálnu obuv pre halový futbal alebo futsal.

Futbal je krásny šport, ktorý vyžaduje srdce, odhodlanie a dobrú fyzickú kondíciu. Pri tom však netreba zabúdať aj na správne športové vybavenie a hlavne kopačky, ktoré sú neoddetiľnou súčasťou každého futbalistu.

Komentáre