Herné konzoly sú veľmi obľúbenou kratochvíľou detí a mnohých dospelých. Na trhu je však niekoľko výrobcov, ktorí ponúkajú množstvo modelov. Ako si vybrať tú správnu? Poradíme vám, na ktoré parametre sa zamerať.

Domov alebo na cesty?

V prvom rade by ste si mali ujasniť, či chcete hrať hry predovšetkým doma na hernej konzole pripojenej k televízoru, alebo chcete mobilnú konzolu, ktorú si môžete vziať so sebou kamkoľvek.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, váš zrak bude upretý na „klasické“ herné konzoly a najlepšou voľbou bude pravdepodobne PlayStation 4 alebo novší či Xbox.

Medzi mobilnými konzolami je víťazom Nintendo Switch, Steam Deck od spoločnosti Valve môže byť zaujímavou alternatívou.

zdroj:Zdroj foto: NDABCREATIVITY / Adobestock.com

Aký je váš rozpočet?

Herné konzoly zvyčajne stoja od niekoľkých sto eur do nižších tisícok eur. Ide o ekonomickejšie riešenie ako herné telefóny alebo dokonca počítače. Napriek tomu je dobré vedieť, koľko ste vlastne ochotní za konzolu minúť. A nejde len o samotnú konzolu, budete si musieť kúpiť aj jednotlivé herné tituly. Urobte si teda predstavu o tom, koľko ste ochotní minúť na začiatku a potom z dlhodobého hľadiska, a následne zistite, ktorá konzola má pre vás najväčší zmysel.

Máte už doma staršiu konzolu?

Nezabudnite do svojich výpočtov zahrnúť vlastníctvo staršej konzoly. Svoju zbierku hier si zvyčajne môžete zahrať aj na novších generáciách herných konzol rovnakej značky. Ak si však kúpite moderného konkurenta, vaše hry sa môžu stať úplne nepoužiteľnými. A ak si po čase budete chcieť zahrať svoju obľúbenú hru zo staršieho dátumu vydania na novej konzole, možno si ju budete musieť „zbytočne“ kúpiť znova.

Ktorý ovládač uprednostňujete?

Niekedy môžu pri rozhodovaní zohrať úlohu aj zdanlivo malé detaily. Jednotlivé herné konzoly však majú svoje typické ovládače. Môžu mať mierne odlišné rozmiestnenie tlačidiel a tie môžu mať iné názvy a vibračné motorčeky môžu mať iný pocit. Sú to drobnosti, ale hraním pravdepodobne strávite stovky alebo tisíce hodín. Ovládač budete celý čas držať v ruke, je to časť konzoly, s ktorou je hráč neustále v kontakte. Preto má zmysel, ak uprednostníte taký, ktorý vám dokonale padne.

Aké hry sú v ponuke?

Dostupnosť hier pre jednotlivé herné konzoly je rozhodujúcim parametrom. Mnohé tituly je možné hrať na všetkých zariadeniach, ale značný počet titulov je vyvinutý výlučne pre jednu konkrétnu platformu. Ak teda máte obľúbeného vydavateľa hier, ktorý sa špecializuje napríklad len na PlayStation, Xbox alebo inú hernú konzolu, pravdepodobne sa nebudete musieť dlho rozhodovať, ktorú platformu si vybrať.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here