Najväčšou obavou vodičov pred akoukoľvek dlhou cestou je, že sa ich auto pokazí uprostred cesty. Samozrejme, predísť všetkým nepríjemným situáciám vopred nemôžete. Kompletnou kontrolou dôležitých častí sa však dá minimalizovať riziko jeho poškodenia v tej najnevhodnejšej chvíli.

Ktorých častí sa to týka?

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Kvapaliny

Aby bolo riadenie auta bezproblémové, mali by ste skontrolovať všetky dôležité kvapaliny, ktoré mu ňom napomáhajú. Technické kvapaliny sú ľahko prehliadnuteľný spotrebný materiál. Skontrolujte hladinu chladiacej a brzdovej kvapaliny a motorového oleja. Pre čo najlepší pocit z jazdy a dobrý stav auta si vyberte iba vysokokvalitné formulácie.

Ak existujú pochybnosti o čerstvosti týchto kvapalín, je lepšie ich vymeniť, inak aj niekoľko stoviek kilometrov nad normou môže viesť k poruche a väčším opravám. Skontrolujte aj kvapalinu v nádržke ostrekovačov a v zime ju vymeňte za nemrznúcu. V lete sa oplatí skontrolovať tlak v klimatizácii a v prípade potreby ju naplniť freónom.

Zdroj obrázka: BEAUTY STUDIO/Shutterstock.com

Kolesá

V prvom rade je to stav pneumatík a tlak, ktorý by ste mali skontrolovať. Pritom berte do úvahy špecifiká trasy. Napríklad, ak plánujete jazdiť na rovnej trati, môžete tlak trochu zvýšiť – zvýši sa ovládateľnosť auta a spotreba paliva bude o niečo nižšia. Výrobcovia automobilov neodporúčajú ísť na dlhé trasy, ak je zvyšková hĺbka dezénu menšia ako 3 mm. Okrem toho sa oplatí skontrolovať vyváženie kolies a preveriť stav dôležitej prednej nápravy. Akékoľvek odchýlky ovplyvňujú jazdný výkon auta, dojazd plynu a bezpečnosť vo všeobecnosti.

Brzdový systém

Jeho použiteľnosť priamo ovplyvňuje bezpečnosť na ceste, a nielen vašu. Ak plánujete dlhú cestu, cestu po zlých cestách alebo trasu horským terénom, opotrebované vložky radšej vymeňte. Nezabudnite skontrolovať ručnú brzdu.

Zabezpečovacie a signalizačné systémy

Nezabudnite skontrolovať pásy a airbagy. Svetlomety, zadné svetlá, smerovky a zvukový signál musia byť v dobrom funkčnom stave. Venujte pozornosť presnosti a použiteľnosti prístrojového vybavenia. Optika musí byť čistá.

Na zimné výlety doplňte štandardnú sadu o lopatku, škrabku, niekoľko fleecových prikrývok, vlnené ponožky, všetky druhy ohrievačov a rozmrazovačov, prídavný menič batérie a kvalitnú termokameru, ak je dôvodom cesty poľovačka.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here