Počas svojho pohybu auto odoláva rôznym druhom zaťaženia, ktoré sa môže odzrkadliť na jeho stave. Ani vibrácie na nerovnom teréne a neupravenej vozovke nie sú príjemné a pre vás a auto prospešné. Aby sa tomu predišlo, automobily boli vybavené tlmičmi.

Tlmiče nárazov sú jednou zo súčastí odpruženia automobilu a zaisťujú vašu bezpečnú a pohodlnú jazdu na ceste. Chránia auto pred nadmerným zaťažením a vibráciami spôsobenými nerovnosťami vozovky, zaisťujú stabilné pripojenie kolesa k vozovke a zabraňujú strate kontroly nad vozidlom. Je to ale všetko, čo by ste mali o týchto súčiastkach vedieť?

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Stav tlmičov môže ovplyvniť dĺžku brzdnej dráhy

Aj medzi skúsenými vodičmi málokto vie, že ak sú predné tlmiče opotrebované o viac ako 50 %, vedie to k predĺženiu brzdnej dráhy aj pri rýchlosti 60 km/ h a k poškodeniu iných častí zavesenia. Nové a hlavne kvalitné tlmiče sa preto postarajú nielen o vaše pohodlie, ale aj bezpečnosť a dobrý stav auta.

Ako zistíte, či sú tlmiče v dobrom stave?

Keď sú tlmiče v dobrom stave, počas jazdy v aute nebudete pociťovať trasenie, vibrácie ani nadmerný hluk. Tlmiče, ktoré je potrebné vymeniť, počas jazdy spôsobujú problémy s plynulosťou jazdy, brzdením, zatáčaním, stúpaním a klesaním, to znamená so všetkými vecami, ktoré môžu v dôsledku preklzu kolies viesť k nehode. Kobaltové vrtáky vám však pri ich výmene alebo oprave samé o sebe nepomôžu.

zdroj: Vlad Kochelaevskiy/Shutterstock.com

Správny výber je základ úspechu

Aby bola vaša jazda v aute pohodlná bezpečná a niekedy aj rýchla, pomôcť môže aj nový regulátor tlaku paliva. Bez plne funkčných tlmičov si ale dobrý pocit z jazdy neužijete. Ako si ich vybrať?

Väčšina tlmičov je vyrobená na mieru pre konkrétnu značku a model auta. Ak si vyberáte náhradný alebo lepší, hlavná vec je, aby vyhovoval vášmu vozidlu z hľadiska technických charakteristík a poskytoval potrebnú ovládateľnosť vozidlu aj v kritických režimoch.

Pri výbere by ste sa mali riadiť vlastnými preferenciami a svojim štýlom jazdy – hydraulické sú vhodné na horšie cesty a pre ľudí, ktorí si cenia pohodlie, plynové sú tuhšie a vhodné pre tých, ktorí majú radi agresívnu jazdu a ostré manévre.

Tak na to myslite a jazdu si plnými dúškami na nových tlmičoch užite.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here