Zistite, aké je najlepšie krmivo pre mačky z fera.sk a ako by ste mali kŕmiť svoje mačiatko, aby zdravo rástlo a správne sa vyvíjalo. Ako často by ste mali mačiatko kŕmiť, môžete mačiatku dávať mlieko, mali by ste mačiatko kŕmiť suchým alebo vlhkým krmivom, oplatí sa vybrať krmivo určené pre mačiatka? Čítajte ďalej skôr, ako sa vyberiete do zoo obchodu po prvú výbavičku.

Prečo je dôležité správne kŕmiť svoje mačiatko?

Správne kŕmenie mačiatka je jednou z najdôležitejších úloh zodpovedného majiteľa. Na jednej strane ide o starostlivosť o správny rast a vývoj mačky a na druhej strane o formovanie správnych stravovacích návykov na celý život. Krmivo, ktoré pre mačku vyberieme v tomto prvom období života, môže zostať najpreferovanejším aj po zvyšok jej života – preto sa oplatí vybrať si kvalitný výrobok v zoo obchode hneď na začiatku.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Kŕmenie mačiatka je, okrem starostlivosti o jeho vývoj a zdravie, príležitosťou na vybudovanie puta s nami. Správne uspokojovanie potrieb mačiatok má pozitívny vplyv na vzťahy s jej okolím. Predsa len, u mačky, ktorá je sýta, šťastná a zdravá, je menej pravdepodobné, že bude mať problémy so správaním.

Čo jedia mačiatka?

Tak ako všetky cicavce tesne po narodení, aj mačky by mali byť kŕmené výlučn= materským mliekom. Počas prvých dvoch týždňov je práve toto krmivo pre mačku to najlepšie, čo môže dostať – obsahuje základné živiny, vitamíny a tiež látky dostupné len v materskom mlieku – protilátky, hormóny a enzýmy – vďaka ktorým si buduje imunitu.

Tvorba mlieka u mačiek trvá približne 4 týždne a potom pomaly začína ustávať, takže približne od 3 týždňov by ste mali mačiatko postupne pripravovať na prechod na tuhú stravu a najlepšie na vlhkú stravu pre mačiatko. Malo by sa to robiť postupne – začať malou lyžičkou krmiva pre mačiatka. Po 12 týždňoch sa mačka zvyčajne odstaví od meterského mlieka a konzumuje už len pevnú stravu.

Mokré krmivo pre mačky, suché krmivo pre mačky alebo mlieko?

Mali by ste svoje mačiatko kŕmiť kravským mliekom? Tomu by ste sa teda mali určite vyhnúť! Ak nie je možné mačiatko kŕmiť materským mliekom do 12. týždňa, možno ho kŕmiť špeciálnym mliekom pre mačiatka zakúpeným v zoo obchode. Po 12. týždni postačí klasické krmivo pre mačky. Mlieko pre mačiatka (špeciálna receptúra, nie kravské mlieko!) je tiež dobrou voľbou, ak mačka z nejakého dôvodu neprijíma pevnú stravu – potom môžete do krmiva pridať trochu tohto mlieka, aby bolo jemnejšie a chutnejšie. Takéto mlieko je taktiež väčšinou k dispozícii v zoo obchode.

Mokré alebo suché krmivo pre vaše mačiatko? Mokré krmivo je určite lepšou voľbou – pre mačiatko aj pre dospelú mačku – obsahuje správne množstvo vody, ktoré je pre mačky veľmi dôležité. Ak však z nejakého dôvodu uprednostňujete kŕmenie mačky suchým krmivom, je dobré pridať do neho hneď na začiatku trochu vody, aby boli granule dostatočne mäkké a mačka ich lepšie strávila. Pamätajte, že voľba medzi suchým a mokrým krmivom je v tomto štádiu veľmi často celoživotnou voľbou – s najväčšou pravdepodobnosťou bude ťažké presvedčiť mačiatko kŕmené v mladosti mokrým krmivom, aby v neskorších fázach života prešlo na suché krmivo, čiže granule.

Medzi majiteľmi mačiek je tiež bežnou praxou kŕmiť mačky kombinovaným krmivom – mačka konzumuje mokré krmivo napr. ráno a večer a počas dňa dostáva navyše suché krmivo. Ak uprednostňujete toto riešenie, upozorňujeme, že je nesprávne! Suché a mokré krmivo sa trávia odlišne a kombinácia týchto dvoch krmív spôsobuje tráviace ťažkosti a žalúdočné problémy a z dlhodobého hľadiska aj problémy s tráviacim systémom!

Najlepšie je kŕmiť malými porciami, ale často!

Mačiatka by do približne 4 mesiacov mali jesť malé porcie až 20-krát denne. Ich žalúdky sú ešte také malé, že nemôžu zniesť väčšie porcie a ich energetické nároky sú pomerne vysoké. Po 4 mesiacoch sa počet kŕmení môže znížiť, ale stále by malo zostať približne pri 10 kŕmeniach denne – rovnomerne rozložených. Po 7 mesiacoch možno počet kŕmení ponechať na 4-5 denne. Tento údaj môže platiť pre celý život mačky, ale aj tak platí, že čím častejšie budete mačku kŕmiť, tým lepšie pre jej zdravie urobíme.

Aké krmivo pre mačky si vybrať?

Či už si vyberiete suché alebo mokré krmivo pre mačky, je nevyhnutné vybrať si kvalitný výrobok – vysoký obsah mäsa, žiadne umelé prísady alebo konzervačné látky – to sú základné kritériá výberu. Mačka nemusí mať pestrú stravu – preto nie je potrebné kupovať krmivá s mnohými rôznymi príchuťami, ale je dôležité, aby bola strava vyvážená a poskytovala všetky potrebné živiny. Hydina, ryby alebo možno hovädzie mäso? V omáčke alebo želé? Ak je to prvé mačiatko v rodine, hneď vám povieme, že si pravdepodobne samo vyberie, ktorý druh potravy mu najviac chutí, a určite bude pri miske jasne signalizovať svoju nespokojnosť, ak mu mačacie krmivo nebude chutiť.

Nezabudnite na vodu pre vašu mačku

Vaša mačka by mala mať od začiatku prístup k vode – najmä ak ju kŕmite suchým krmivom. Bohužiaľ, vodu stojacu v miske mačky často nepreferujú, preto už od začiatku myslite na fontánku pre mačky – čo je oveľa atraktívnejší spôsob podávania vody.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here