Ambiciózna lunárna misia Chandrayaan-2 v Indickom vesmírnom výskumnom laboratóriu (ISRO) má začať v nedeľu 14. júla 2019 v Satish Dhawan Space Center v Sríharikote. Chandrayaan-2 sa skladá z orbitera, landera nazývaného Vikram a rovera známeho ako Pragyan. Ak pôjde všetko podľa plánu, pristátie sa uskutoční 6. septembra na vysokej rovine medzi dvoma krátermi, Manzinus C a Simpelius N, asi 70 stupňov južne od rovníka.

Zdroj: Space.com

Polárne oblasti mesiaca sú zaujímavé pre vedcov, pretože sa tam nachádza množstvo vody na podlahách trvalo zatienených kráterov. Takéto „lunárne chladné pasce“ obsahujú fosílny záznam skorej slnečnej sústavy a tiež vzácny zdroj, ktorý by mohol pomôcť ľudskému prieskumu najbližšieho suseda Zeme.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Chandrayaan-2 je pokročilá verzia úspešnej misie Chandrayaan-1 v Indii, ktorá sa začala v októbri 2008. Chandrayaan-1 dodal sondu na obežnú dráhu mesiaca a poslal nárazovú hlavicu do povrchu objektu. Misia je známa pre detekciu dôkazov o vode na Mesiaci.

Zdroj: Space.com

Uvidíme, ako misia, od ktorej si India sľubuje veľké úspechy, nakoniec dopadne. Určite je to však významná udalosť nielen pre krajinu, ale aj pre zvyšok sveta.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here