Obrovský dom, drahé autá, sochy a tisícky fanúšikov skandujúcich jeho meno. Tak vyzeral život niekdajšieho legendárneho tureckého bombardéra Hakana Süküra. Osud mu však karty zamiešal ináč a z futbalovej hviezdy sa stal politický utečenec. Strelca najrýchlejšieho gólu v histórii majstrovstiev sveta vo futbale dnes v Turecku neoslovia ináč ako zradca či terorista. Kde nastal v jeho živote takýto zlom?

Najrýchlejší gól v histórii MS? 

Písal sa jún roku 2002, kedy turecký hviezdny útočník Hakan Sükür šokoval výber Kórejskej republiky. Bol to zápas o bronz, v ktorom sa mu podarilo streliť rekordne rýchly gól už po 10,8 sekundách hry prvého polčasu. Hlavne aj vďaka tomuto gólu si Turecko vybojovalo senzačný bronz a krajina prepísala históriu. Sükür sa aj týmto gólom stáva tureckou legendou, ktorá v národnom drese strelila 51 gólov, čo sa žiadnemu inému tureckému futbalistovi v histórii nepodarilo. Rodák z mesta Sapanca bol v tom čase zároveň už aj ikonou Galatasarayu Istanbul, s ktorým sa mu podarilo vyhrať až osem ligových titulov a dokonca aj pohár UEFA.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: shekulli.com.al

Hakan Sükür počas svojej profesionálnej kariéry obliekal dresy aj Interu Miláno, Parmy či Blackburnu Rovers a nastrieľal celkovo za svoju kariéru 332 gólov na klubovej úrovni. Najlepší útočník v histórii Turecka po konci svojej kariéry zvažuje vážne rozhodnutie a po futbale chce vyskúšať zažiariť aj na politickej scéne. Stáva sa členom Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) pod vedením súčasného tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V roku 2013 sa však pre viaceré nezhody rozhodol stranu opustiť. O tri roky neskôr na sociálnej sieti Twitter verejne urazil Erdogana.„Potom sa začalo peklo,“ hovoril Sükür.

Začali vyhrážky a útoky na jeho rodinu…

Podľa oficiálnych vyjadrení tureckej vlády mal legendárny útočník vstúpiť do organizácie Gülen movement známej aj ako FETÖ, ktorú samotní Turci označujú za teroristickú skupinu. Malo ísť o propagandu Erdogana, ktorý si chcel upevniť svoju suverenitu v štáte. Týmto označením sa tureckému ľudu Sükür doslova sprotivil. „Hádzali kamene na obchod mojej ženy, moje deti boli na ulici napádané. Obdržal som vyhrážky po každom jednom prehlásení, ktoré som učinil,“ priblížil Turek v úprimnej spovedi pre Welt am Sonntag.

Podobný tlak a neustále útoky sa jednoducho nedajú znášať a aj preto sa už 48-ročný bývalý futbalista rozhodol pre útek z vlasti. Ani týmto krokom sa však problémy neskončili. „Keď som opustil krajinu, zavreli mi otca a všetko ostatné skonfiškovali.“ Jeho otcovi bola napokon nariadená domáca väzba, keďže mu diagnostikovali rakovinu. Podobným ochorením trpí aj jeho matka. „Prežívajú veľmi ťažké chvíle. Každý, kto má so mnou niečo do činenia, má finančné ťažkosti. Ja som sa usídlil v Kalifornii a založil si kaviareň,“ hovoril ďalej Sükür.

zdroj: veryansintv.com

Kaviareň mu však dlho nevydržala…„Chodili tam zvláštni ľudia, ktorí hrali hudbu Dombra.“ Ide o typ hudby, ktorú AKP opisuje ako piesne pravých Turkov. Okrem iného sa dozvedel aj to, že keď si s ním turecký študent v USA odfotil selfie, uväznili ho na štrnásť mesiacov. „Nemám už na svete nič. Erdogan sa o to postaral. Zobral mi právo na slobodu, právo vyjadriť sa či vysvetliť čokoľvek. Právo pracovať,“smútil bývalý hviezdny útočník, ktorý dodnes ľutuje, že sa dal na politickú cestu.

„Keď som sa pripojil k AKP, Turecko bola krajina, ktorá dodržiavala štandardy Európskej únie a dostávala veľa investícií. Erdoganova politika ale viedla k zlým časom a krajina sa vybrala iným smerom – namiesto Európy sa odklonila k Blízkemu východu. Futbal v Turecku nie je slobodný a autonómny. Tamojšie médiá nás však atakujú za to, že vyjadríme svoj názor. Chcú sa uistiť, že iní športovci budú príliš vystrašení na to, aby vôbec prehovorili.“

Napriek peklu, ktorým si Sükür musel prejsť, tvrdí, že na svoju krajinu ako takú nedá dopustiť. „Nikdy som vo vlasti nerobil nič nelegálne. Ľudí som však rozrušoval tým, že som Hakan Sükür. Môžu poukázať na jeden zločin, ktorého som sa dopustil? Nie. Iba ma oslovujú ‚zradca‘ či ‚terorista‘. Som nepriateľ vlády, nie štátu a nášho národa. Milujem tureckú vlajku, milujem svoju krajinu.“ 

Po skončení profesionálnej futbalovej kariéry pôsobil aj v štruktúrach svojho bývalého klubu Galatasaray Istanbul. Klub s ním však náhle ukončil kontrakt v roku 2017, a aj to údajne na základe príkazu priamo od Erdogana„Neučinil tak minister športu, ale prezident. Žiaden súdny zákaz, bol to jedine rozkaz zhora,“ poznamenal Sükür. Turek sa v súčasnosti živí vo Washingtone prácou šoféra Uberu.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here