Chýba vám leto a príjemné teploty, ktoré zvyšovali osobný komfort pri všetkých činnostiach? Zrejme si budete musieť pár týždňov ešte počkať. To však ale neznamená, že by ste mali mrznúť. Stačí popremýšľať nad výberom správnych okien a odstrániť nedostatky, ktoré sú zdrojom vysokých teplotných únikov. 

Nechajte sa našimi radami inšpirovať.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Faktory ovplyvňujúce tepelné straty oknami

Okná sú pre bývanie veľmi dôležité. Často si však nevyberáme správne a výsledkom sú potom veľké teplotné straty. Čo presne ale robíme zle? Možno ste podcenili nasledujúce faktory:

  • veľkosť okien a ich počet (plocha svetelného otvoru);
  • materiál okenných blokov;
  • typ zasklenia;
  • umiestnenie;
  • tesnenie.

Kombinácia týchto faktorov môže spôsobiť veľkú pohromu, ktorej sa dá vyhnúť len výberom kvalitných plastových okien skladom. Na čo si ale dávať pri ich výbere najväčší pozor, aby sme si v zime užili viac tepla?

Veľkosť okna

Je zrejmé, že čím väčšia je plocha okenného otvoru, tým viac tepla môže cez ňu opustiť miestnosť. Bez okien to ale nejde. Z toho teda vyplýva otázka: aká je optimálna plocha okna v obytných budovách?

zdroj: Africa Studio/Shutterstock.com

Plocha okenného otvoru je koeficientom prirodzeného osvetlenia, ktorého hodnota závisí od konštrukčnej plochy, charakteru terénu, orientácie na svetové strany, účelu miestnosti a typu okenných krídel. Takže inak to môže byť pri klasickom okne a inak pri nových plastových balkónových dverách. 

Vo všeobecnosti sa ale predpokladá, že do miestnosti vstupuje dostatok svetla, ak je celková plocha všetkých sklenených povrchov 10 … 12 % z celkovej plochy miestnosti, čo sa počíta na rozlohu podlahy. 

Podľa fyziologických indikácií sa predpokladá, že optimálny svetelný stav sa dosiahne pri šírke okna rovnajúcej sa 55 % šírky miestnosti. V tomto smere si ale laik asi neporadí, preto je lepšie riešiť všetko na základe profesionálneho interiérového dizajnu a návrhu.

Ako znížiť tepelné straty pri veľkej ploche zasklenia?

Straty tepla sklom môžu byť značné, a preto sú vysoké aj náklady na vykurovanie. Na zníženie tepelných strát oknami sa na sklo preto nanášajú špeciálne povlaky s jednostranným prenosom krátkovlnného a dlhovlnného žiarenia.

Výsledkom je, že v zime do miestnosti vstupuje slnečné svetlo a teplo z miestnosti nevychádza, a naopak v lete. Využiť môžete ale aj závesy, špeciálne vonkajšie žalúzie či iné typy ochranných fólií. Ideálne ale je, vybrať si tiež okná s viacerými vzduchovými komorami, teda okná s dvoj alebo trojsklom

Tak do nich investujte a príjemnú klímu si užívajte po celý rok.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here