Výrobcovia práčok robia všetko pre to, aby bolo používanie ich výrobkov jednoduché a pohodlné. Na jednej strane je to dobré. Ale na druhej strane sme preto prestali čítať pokyny a úplne zabudli na pravidlá správneho fungovania zariadenia. 

Znamená to, že je najvyšší čas pripomenúť si tie najdôležitejšie, aby vám práčka vydržala naozaj dlho.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Pozor na preťaženie

Povedzme, že vaša práčka je určená na pranie 6 kg bielizne. Koľko to ale je? Vážili ste si niekedy bielizeň, ktorú vkladáte do práčky? Zrejme nie, čo sa vám ani nečudujeme. Občas to treba ale skúsiť. 

Len pre informáciu: súprava posteľnej bielizne váži cca 1,2 – 1,5 kg, pánske rifle – asi 800 gramov, tepláková súprava – asi 1 kg. Ak si predstavíme, že je toho v práčke často oveľa oveľa viac, môže na to doplatiť nielen motor a bubon. Samozrejme, nové ložisko do práčky veľa nestojí, ale prečo si nepredĺžiť životnosť práčky aj správnym prístupom k praniu?!

Pri praní bavlny a syntetiky je lepšie naplniť bubon najviac do 2/3 objemu bubna.

Pri praní vlny, uterákov a županov naplňte bubon najviac do polovice.

Pri preťažení stroja môže dôjsť k nerovnováhe, ktorá negatívne ovplyvňuje zdroje mnohých častí. Škodlivé je ale aj nedostatočné zaťaženie, pri ktorom sa vyskytnú vibrácie. Skúste to zmeniť a občas možno aj bielizeň odvážiť.

zdroj: Ljupco Smokovski/Shutterstock.com

Skontrolujte pred praním obsah vreciek

Nie, nejde len o to, aby ste si neznehodnotili pas, peniaze alebo iné doklady. Ak budete mať vo vrecku drobné, môžu sa zaseknúť vo vypúšťacom čerpadle a poškodiť ho. Zle prišité veľké gombíky spôsobujú približne rovnaký problém – ak vidíte, že jeden z nich už ledva drží, je lepšie ho hneď odstrihnúť a po umytí opäť prišiť.

Používajte správne dávky pracieho prostriedku

Myslíte si, že ak sú vaše veci špinavšie ako zvyčajne, musíte zvýšiť množstvo prášku? Správna odpoveď je nie. Stačí si zvoliť vhodnejší prací cyklus. Viac prášku, zárukou spokojnosti nie je!  Občas závisí aj od toho, ako dobre funguje ohrevacie teleso práčky a dokáže vyhriať vodu na požadované stupne.

Správne dávkovanie je zasa vždy uvedené na obale pracieho prostriedku. Zvyčajne je to 150 – 170 g pre plnú náplň bubna s 5 kg bielizne. Ak dáte viac, bielizeň sa lepšie nevyperie, ale môže sa upchať plniace potrubie alebo odtokový filter. 

Skúste tieto návyky zmeniť k lepšiemu a uvidíte, že nielen krásny kúpeľňový nábytok, ale aj nový prístup k praniu bielizne vám umožní využiť kapacitu kúpeľne a práčky na maximum a bez neustálych porúch a problémov.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here