Keď sa povie slovo „pavúky,“ ako prvé sa mi v hlave vynorí Austrália, ktorú práve pre tieto 8-nohé zvieratká na zoznam cestovateľských destinácií nikdy nepíšem. Prichádzam tým o veľa krás tejto krajiny, no nebudem riskovať, že sa o ubytovanie budem deliť s tarantulou, pavúkom väčším ako dlaň, alebo s nejakým plazom. Vedci totiž prišli na to, že vplyvom klimatických zmien sa nemení len počasie, ale napríklad aj správanie už spomínaných pavúkov. 

Zdroj: pixabay.com

Klimatické zmeny sa postarali o to, že počasie si robí čo chce, a keď udrú mrazy, horúčavy alebo sa objavia búrky, vedia nás prekvapiť svojou vysokou intenzitou. Vplyvom evolúcie sa musia živočíchy i rastliny prispôsobiť klíme a prostrediu, v ktorom žijú, v prípade pavúkov sa predpokladá, že sa do budúcna stanú agresívnejšími a odolnejšími voči vplyvom počasia. Na evolúciu výrazne vplývajú takzvané „čierne labute,“ – to je výraz pre prírodné javy, ktoré majú negatívny, v niektorých prípadoch až ničivý dopad na životné prostredie a evolúciu živočíchov. Jednou z čiernych labutí sú napríklad požiare.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: sciencealert.com

Pavúk Anelosimus studiosus žijúci prevažne v Amerike a na pobrežiach Atlantiku je ukážkovým príkladom toho, ako sa zvieratá prispôsobujú počasiu. Svoje siete si tká hneď pri vode – nad jazerami, riekami či rybníkmi. Zaujímavosťou tohto druhu pavúkov však je ich agresivita, ktorá môže byť dedičná a závisí od prírodných podmienok, v ktorých tento živočích žije. Vedci skúmali kolónie Anelosima studia pred a po búrke. Zistili, že keď sú pavúky ohrozené prírodnou katastrofou (akou nemusí byť len búrka, ale napríklad požiar či tornádo), sú agresívne. Napádajú obeť, ale i príslušníkov svojho druhu. Kolóny takto agresívnych pavúkov dokážu prežiť nielen extrémne výkyvy počasia, ale tiež aj naozaj tuhú zimu.

Zdroj: pixabay.com

V priebehu júla bolo na internete zverejnené video, kde tarantula pláva vo vode a úspešne dorazí na druhý breh. Plávanie však nie je štandardný spôsob, akým sa tarantuly presúvajú, za bežných okolností sa vode oblúkom vyhýbajú.. Žeby k evolúcii predsa len už došlo? 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here