Sú mladí, ambiciózni a aktívne sa zaujímajú o svetovú politiku. Sú ochotní obetovať svoj voľný čas a precestovať pokojne aj polovicu sveta, aby sa stretli a venovali sa globálnym problémom, ktorým v roku 2019 naša planéta čelí. Reč je o 190 študentoch stredných škôl z celkovo 13 krajín sveta, ktorí sa koncom marca stretli v Žiline, aby simulovali prácu OSN a na vlastnej koži zažili, aká je práca delegátov vo výboroch Organizácie Spojených Národov.

Počas troch dní na sklonku marca sa v centre Žiliny konala študentská konferencia ŽilinaMUN 2019, ktorej princípom bolo simulovanie práce OSN. Delegáti mali prostredníctvom rokovaní vo výboroch možnosť zlepšiť sa v tímovej práci, kritickom myslení, vo vyjadrovaní a tiež si precvičili cudzí jazyk, pretože simulácie prebiehali v anglickom, francúzskom a španielskom jazyku. Ôsmy ročník ŽilinaMUN-u sa tento rok netradične konal až na 4 miestach v centre Žiliny: v Novej synagóge, kde sa okrem rokovaní konala otváracia aj záverečná ceremónia, ďalej sa pracovalo v priestoroch Nadácie Polis, v priestoroch žilinskej banky a v budove radnice. Globálne problémy, ktoré sa počas troch dní delegáti snažili vyriešiť, vychádzajú z aktuálnej situácie vo svete – problematika detskej práce v rozvojových krajinách, rezistencia na antibiotiká a ich vplyv na organizmus, odlesňovanie, kyberšikana a internetové útoky či kríza na Ukrajine boli jednými z nich. Cieľom študentov bolo počas Žilina Model United Nations konferencie prísť s rezolúciou, ktorá by tieto problémy mohla vyriešiť alebo by predstavovala kompromis vhodný pre všetky strany. Finálna rezolúcia mladých delegátov vytvorená počas ŽilinaMUN-u už bola oficiálne doručená do kancelárie OSN vo Viedni.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Prezident výboru vo francúzskom jazyku, 17-ročný Oliver Gvoždiak, považuje za veľké plus to, že konferencia bola veľmi dobre zorganizovaná, atmosféra bola priateľská a o rok by si úlohu prezidenta výboru veľmi rád zopakoval, no pravdepodobne v anglickom jazyku, aby bola jeho pozícia v niečom odlišná od tej, ktorú zastával teraz, vo francúzskom výbore, ktorý sa venoval téme odlesňovania.

Tradíciou v krajinách, ktoré MUN konferencie organizujú, je aj ZAMUN PARTY. Priestory Novej synagógy v Žiline vytvorili skvelú atmosféru a stačilo pár detailov, dobrá hudba a farebné svetlá na to, aby sa študenti z rôznych svetových krajín ( Poľsko, India, Palestína, Rusko, Francúzsko, Fínsko, Švédsko,Srbsko,…) mali možnosť vzájomne lepšie spoznať a porozprávať aj o niečom inom ako o politike.

Konferencia ŽilinaMUN 2019 bola organizovaná Gymnáziom bilingválnym v Žiline (GBZA) s podporou mesta Žilina, mediálnych partnerov a s veľkou podporou projektu HOPE, ktorý je súčasťou programu Erasmus+. Po jej skončení nasledoval poslednú marcovú nedeľu meeting študentov zapojených práve v programe HOPE, na ktorom spoločne riešili otázky týkajúce sa demokracie a aktivity, ktoré by sa mohli v rámci tohto projektu zrealizovať v budúcnosti.

Komentáre

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here