Nie nadarmo nám lekári a športoví tréneri pri každej možnej príležitosti vysvetľujú, ako cvičenie pôsobí na zdravotný stav človeka. Neposilňuje totiž iba svaly, kosti a našu vôľu, ale pôsobí aj na ďalšie dôležité systémy v tele. A práve na ten kardiovaskulárny sa v najnovšej štúdii zacielenej na zdravie mužov zamerali vedci z Harvard University. Ich otázka bola jednoduchá: Zvládnete urobiť 40 push-upov?
V minulosti sa podobné fyzické testy za účelom vedeckých štúdií robili formou cvičenia na bežiacom páse. Teraz sú však oveľa presnejšie push-upy, alebo inak povedané kľuky. Ak je muž schopný urobiť viac ako 10 kľukov za sebou, je u neho nižšie riziko infarktu, mŕtvice a vzniku kardiovaskulárnych chorôb. U mužov v strednom veku, ktorí dokázali urobiť viac ako 40 kľukov naraz, je toto riziko znížené až o 96% v porovnaní s tými, ktorí ich nezvládli urobiť ani 10.
Autori štúdie prízvukujú, že kľuky sú výborným a spoľahlivým cvikom na odhalenie prípadných kardiovaskulárnych chorôb, ktoré sa ešte nestihli naplno prejaviť a je možné ich pomocou nich odhaliť. Dr. Justin Yang z Harvard University v Bostone sa k tejto štúdii vyjadril takto: „Naše zistenia dokazujú, že počet zvládnutých push-upov by sa mohol stať naozaj jednoduchou a bezplatnou metódou na odhalenie problémov súvisiacich s ochoreniami kardiovaskulárneho systému. Prekvapilo nás, že počet súvisle urobených push-upov súvisí s kardiovaskulárnym systémom oveľa viac, ako behanie na bežiacom páse.“
Tejto štúdie sa v Indiane zúčastnilo 1 104 hasičov starších ako 18 rokov (ich priemerný vek bol 39,5 roka) s BMI indexom 28,7. Výskum, ktorého výsledky boli zverejnené v tomto období, prebiehal počas desiatich rokov, a to medzi rokom 2000 a 2010.