Matky a manželky majú toľko povinností, že často naozaj nevedia, čo robiť skôr. Starostlivosť o deti, domácnosť, manžela, popri tom treba chodiť do práce a ešte sa od nich samozrejme očakáva, že budú vždy milé, krásne a dobre upravené. No realita je taká, že každá manželka občas zažíva ten pocit, keď sa cíti na pokraji síl a myslí si, že nič nezvláda. Keď sa cíti unavená, vyčerpaná, slabá a v strese. Rodičovstvo je pre ňu tým najkrajším, čo si v živote priala, no zároveň je stresujúce a o manželstve sa niekedy dá povedať to isté. Ženy vo výskume zahraničného magazínu Today potvrdili, že častokrát ich do stresových situácií ženú práve ich manželia, nie deti. A to aj napriek tomu, že sú svojim manželkám verní. Pýtate sa teda na príčiny ich stresu? Ženy sa zhodli na troch hlavných dôvodoch.

Manžel ako dieťa navyše. Hovorí sa, že prvých 40 rokov detstva je pre muža ťažkých. Potom to už nejako zvláda… Pravdou je, že muži zvyknú svojim správaním pripomínať deti až do svojich 43 rokov. Tým si so svojimi ratolesťami budujú priateľskejší vzťah, pretože je s nimi viac zábavy ako s mamou. Otcovia sú v očiach dieťaťa väčšinou vnímaní ako kamaráti a spolužiaci, s ktorými je sranda a ktorí vždy prídu s nejakým bláznivým nápadom. Matky viac dbajú o výchovu a poriadok, snažia sa dodržiavať nastolené pravidlá za každú cenu a v niektorých situáciách vedia byť na deti dokonca prísnejšie ako ich otcovia. Často však táto rozdielnosť vo výchove spôsobuje rozbroje medzi deťmi a rodičmi a tiež medzi manželmi samotnými, čo vedie ku konfliktom, hádkam a napätiu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Domáce práce ( ktoré robia zo žien neprekonateľné superhrdinky). Teraz česť mužom, ktorí svojej polovičke dobrovoľne a bez prevracania očí pomôžu umyť okná, dlážku, povysávať, vyniesť smeti a všetky ostatné činnosti, ktoré väčšinou muži hádžu na plecia ženám. Veľa žien sa ale sťažuje na to, že muž po príchode z práce povie, že je unavený a potrebuje si oddýchnuť. Jeho manželka by to tiež občas rada urobila, ale bohužiaľ, nemá kedy. Musí sa postarať o poriadok doma, o to, aby jej rodina mala čo jesť, povenovať sa deťom a postarať sa o manžela, ktorý je (podľa vlastných slov) unavený z práce. Od žien sa očakáva po skončení pracovnej doby viac ako od mužov, čo veľa manželiek privádza do zúfalstva. V rámci prieskumu ženy ako riešenie uvítali možnosť spravodlivej deľby domácich prác medzi mužom a ženou. V domácnosti predsa žena nebýva sama a keby sa práca v domácnosti a okolo detí spravodlivo rozdelila medzi oboch rodičov, miera stresu a únavy by u matiek a manželiek, ktorých sa táto situácia týka, klesla raketovou rýchlosťou.

Nedostatok času na seba a pocit viny pri zlyhaní. Keď zoberieme do úvahy všetko, čo bolo spomenuté vyššie… Matky a manželky majú zúfalo málo času na seba. Musia sa prispôsobovať povinnostiam a deťom, čo sa nedá vždy skĺbiť s voľným večerom alebo babskou jazdou. Občas je proste aj 24 hodín málo na to, čo všetko musia stihnúť. Cítia obrovskú mieru zodpovednosti a keď sa niečo nepodarí ako by sa malo, cítia sa za to vinné práve ony. Keďže majú pocit, že sú na veľa vecí ohľadom rodičovstva a domácnosti samé, keď veci nejdú podľa plánov, vinu automaticky hodia na seba – manžela z toho predsa viniť „nemôžu.“

Ženy sa s verejnosťou v rámci prieskumu podelili o svoje starosti, ktorými ich manželia privádzajú do stresových situácií. Zhodli sa na tom, že ak by im muži viac pomáhali, boli by šťastnejšie a mali by viac času nielen na seba, ale aj na budovanie ich vzájomného vzťahu, čo by bolo rozhodne prospešné pre oboch. Pevne veríme, že vy doma takéto problémy nemáte, vzájomne si pomáhate a ste vo svojom vzťahu šťastní a bez stresu.

Komentáre