Budúcnosť najväčšieho dopravného lietadla na svete, štvormotorového superjumba Airbus A380, je znovu ohrozená. Tento megalomanský projekt bol už v minulosti viackrát ohrozený, no v súčasnosti je to skutočne vážne. Najväčší odberateľ týchto lietadiel, letecká spoločnosť Emirates, totiž podľa vyjadrení agentúry Bloomberg zvažuje zrušenie zvyšku svojej obrovskej objednávky týchto lietadiel. Podľa expertov by toto mohlo znamenať úplný koniec výroby týchto lietadiel.

Emirates je aerolinkou pochádzajúcov zo Spojených Arabských Emirátov a to konkrétne z Dubaja. Táto letecká spoločnosť je celosvetová radená medzie tie najbezpečnejšie a najluxusnejšie. Spoločnosť má vo svojej flotile až 109 z celkovo 234 vyrobených Airbusov A380. Emirates je údajne nespokojná so spotrebou ich hlavných motorov Rolls-Royce Trent 900, ktoré pri svojej bežnej prevádzke prekračujú sľúbené hodnoty a preto letecký prerpavca uvažuje namiesto nich radšej nakúpiť menšie stroje Airbus A350.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: dailynews.lk

Výrobca lietadiel už priznal, že rokovania s Emirtes začali, no nič konkrétnejšie verejnosti ešte nepredstavili. Osud tohto najväčšieho dopravného lietadla na svete teda znova visí na vlásku. Emirates pôvodne objednali v minulom roku až 20 nových kusov A380 s opciou na kúpu ďalších 16 strojov, čo bolo Airbusom označované aj ako spása ich superjumba, no po posledných udalostiach nie je ešte nič isté.

Komentáre