Prikrmovanie v zime a v lete

Zimné mesiace počas ktorých sa zver prikrmuje, sa označujú ako obdobie núdze. Toto obdobie sa môže v jednotlivých lokalitách líšiť, obvykle trvá od začiatku novembra až do konca februára. Plánovanie a kontrolu prikrmovania by mal mať pod dohľadom poľovný hospodár. Začať chystať krmivo je potrebné už v priebehu jari a leta. Lovecká vášeň teda neznamená len lov, ale hlavne starostlivosť o poľovnú a voľne žijúcu divú zver.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

V zime sa prikrmuje objemovým krmivom (seno a senáž), jadrovým krmivom (ovos, kukurica) aj dužinatým krmivom (repa, zemiaky a jablká). Pravidelné dávkovanie zabezpečí aj dávkovač krmiva pre zver, pri ktorom sa dá nastaviť čas kŕmenia.

zdroj: blesk.cz

Počas celého roka je potrebné dopĺňať ešte soľ, ktorá je potrebná hlavne na jar. Vďaka prikrmovaniu môžu zimu prežiť aj slabšie jedince, ktoré by inak uhynuli a všetka zver tak dostane potrebnú výživu, aby sa udržala v dobrej kondícií. 

Ako a kde prikrmovať

Krmivo pre zver je potrebné umiestňovať do vybudovaných chránených krmníkov, aby seno alebo iné krmivo nenavlhlo a neplesnivelo. Následkom by inak mohli byť zdravotné problémy a oslabenie zveri by mohlo skončiť úhynom.

Miesto prikrmovania by sa malo budovať v závetrí na teplejších miestach a zároveň v lokalitách, ktoré zver vyhľadáva, vďaka čomu potom spôsobí na poraste čo najmenšie škody.

Práve kvôli eliminácií škôd na porastoch je nutné prikrmovať pravidelne, ale iba v období, keď je to naozaj potrebné.

zdroj: poprad.dnes24.sk

Obdobie núdze v severných častiach môže začať už na jeseň, na juhu sú zasa zimy miernejšie s minimom snehovej pokrývky. Druh a množstvo krmiva je potrebné prispôsobiť aj počasiu a počtu prikrmovanej zveri. Treba to samozrejme robiť aj s láskou a úctou ku všetkému živému, čo v takomto prostredí je.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here