Znečistenie ovzdušia je momentálne najväčšie environmentálne riziko pre verejné zdravie v Európe, no vlády nedokážu adekvátne riešiť túto krízu, tvrdí Európsky dvor audítorov (ECA).
Európske limity pre znečistenie ovzdušia sú oveľa tolerantnejšie, ako normy Svetovej zdravotníckej organizácie – no väčšina krajín EÚ ich aj tak nedodržiava. Toxický vzduch zabije každoročne asi 400 000 Európanov, z čoho 40 000 len vo Veľkej Británii. Britská vláda však porušuje európskej smernice kvality ovzdušia už od roku 2010 a tak teraz čelí mnohomiliónovým pokutám na Európskom súde.
Spojené kráľovstvo bolo jedným z 11 krajín, ktoré boli obvinené Európskym environmentálny úradom (EEB), že využilo medzeru „úpravy zásob“ , aby účinne zvýšila limit na svoje predchádzajúce emisie oxidu uhličitého. „Vláda sa stala nebezpečím pre Britov,“ tvrdia oni samotní. Európsky súd vo svojom vyhlásení požaduje, aby európske zákony o kvalite ovzdušia boli zosúladené s normami WHO, ktoré sú minimálne dvojnásobne náročnejšie na emisie tuhých častíc (PM2,5 a PM 10) a šesťkrát prísnejšie pre oxid uhličitý.
Janusz Wojciechowski, vedúci reportér auditu, povedal, že miera tichého úmrtia z otráveného vzduchu bola neprijateľná. „Viac ako 1000 predčasných úmrtí v EÚ každoročne, viac ako 1% z celkových denných úmrtí. Je to desaťkrát vyššie číslo ako počet smrteľných dopravných nehôd.“ Dodáva, že znečistenie ovzdušia by malo byť prioritou EÚ a dúfa, že sa na boj s týmto problémov vyčlení viac financií.