Znečistenie ovzdušia je momentálne najväčšie environmentálne riziko pre verejné zdravie v Európe, no vlády nedokážu adekvátne riešiť túto krízu, tvrdí Európsky dvor audítorov (ECA).

zdroj: Chesnot/Getty Images

Európske limity pre znečistenie ovzdušia sú oveľa tolerantnejšie, ako normy Svetovej zdravotníckej organizácie – no väčšina krajín EÚ ich aj tak nedodržiava. Toxický vzduch zabije každoročne asi 400 000 Európanov, z čoho 40 000  len vo Veľkej Británii. Britská vláda však porušuje európskej smernice kvality ovzdušia už od roku 2010 a tak teraz čelí mnohomiliónovým pokutám na Európskom súde.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: Nikola Belopitov, Pixabay/CC0(radio.cz)

Spojené kráľovstvo bolo jedným z 11 krajín, ktoré boli obvinené Európskym environmentálny úradom (EEB), že využilo medzeru „úpravy zásob“ , aby účinne zvýšila limit na svoje predchádzajúce emisie oxidu uhličitého. „Vláda sa stala nebezpečím pre Britov,“ tvrdia oni samotní. Európsky súd vo svojom vyhlásení požaduje, aby európske zákony o kvalite ovzdušia boli zosúladené s normami WHO, ktoré sú minimálne dvojnásobne náročnejšie na emisie tuhých častíc (PM2,5 a PM 10)  a šesťkrát prísnejšie pre oxid uhličitý.

zdroj: standard.co.uk

Janusz Wojciechowski, vedúci reportér auditu, povedal, že miera tichého úmrtia z otráveného vzduchu bola neprijateľná. „Viac ako 1000 predčasných úmrtí v EÚ každoročne, viac ako 1% z celkových denných úmrtí.  Je to desaťkrát vyššie číslo ako počet smrteľných dopravných nehôd.“ Dodáva, že znečistenie ovzdušia by malo byť prioritou EÚ a dúfa, že sa na boj s týmto problémov vyčlení viac financií.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here