Vysoké teploty v krajine zvýšili pravdepodobnosť požiaru vyvolaného bleskom, ktorý tam udrel ešte v júni a trvalo niekoľko týždňov, kým sa ho podarilo uhasiť. Kombinácia zvýšených teplôt, požiarov a dymu viedla k úplnému roztaveniu ľadu z pobrežia.
Podľa Národnej meteorologickej služby nie je v súčasnosti morský ľad v okruhu 150 míľ od pobrežia Aljašky. Vedci označili rýchle tempo straty ľadu za hrozivé, keďže Beringovo more, ktoré oddeľuje Aljašku a Rusko, je úplne bez ľadu. Ďaleký sever planéty sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako zvyšok planéty. Najmä Aljaška prekročila prahovú hodnotu, keďže jej teploty sa priemerne znižovali pod bodom mrazu, ale v súčasnosti sú vyššie ako priemer.
Strata ľadu spôsobuje komunite v Arktíde a jej okolí viacero problémov. Niekoľko miest čelí úplnému premiestneniu, zatiaľ čo pobrežné mestá čelia stúpajúcej hladine mora. Rovnako tak je to problém aj pre voľne žijúce živočíchy.
Podľa prieskumov spôsobuje klimatická kríza päťkrát väčšiu pravdepodobnosť a intenzívnosť letných horúčav. Vlády sa stretnú na summite OSN o klíme v New Yorku v septembri, aby prediskutovali krízu.