Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Vysoké teploty v krajine zvýšili pravdepodobnosť požiaru vyvolaného bleskom, ktorý tam udrel ešte v júni a trvalo niekoľko týždňov, kým sa ho podarilo uhasiť. Kombinácia zvýšených teplôt, požiarov a dymu viedla k úplnému roztaveniu ľadu z pobrežia.

Zdroj: pixabay

Podľa Národnej meteorologickej služby nie je v súčasnosti morský ľad v okruhu 150 míľ od pobrežia Aljašky. Vedci označili rýchle tempo straty ľadu za hrozivé, keďže Beringovo more, ktoré oddeľuje Aljašku a Rusko, je úplne bez ľadu. Ďaleký sever planéty sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako zvyšok planéty. Najmä Aljaška prekročila prahovú hodnotu, keďže jej teploty sa priemerne znižovali pod bodom mrazu, ale v súčasnosti sú vyššie ako priemer.

Strata ľadu spôsobuje komunite v Arktíde a jej okolí viacero problémov. Niekoľko miest čelí úplnému premiestneniu, zatiaľ čo pobrežné mestá čelia stúpajúcej hladine mora. Rovnako tak je to problém aj pre voľne žijúce živočíchy.

Zdroj: pixabay

Podľa prieskumov spôsobuje klimatická kríza päťkrát väčšiu pravdepodobnosť a intenzívnosť letných horúčav. Vlády sa stretnú na summite OSN o klíme v New Yorku v septembri, aby prediskutovali krízu.

Komentáre