Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Svetom sa momentálne nekontrolovateľne šíri nebezpečná nákaza, ktorá ma na svedomí už  17 obetí a veľké množstvo nakazených ľudí. Epidémia vypukla v čínskom meste Wuhan, ktoré má približne 11 miliónov obyvateľov. Podľa nových informácii zverejnených čísnkymi úradmi, je pôvodcom vírusu pravdepodobne wuhanský otvorený trh so zvieratami.

zdroj: Twitter

Vedci na Pekingskej univerzite sa domnievajú, že 2019-nCoV, koronavírus podobný ochoreniu SARS, ktorým je infikovaných už viac ako 500 ľudí na celom svete a na svojom účte má už 17 úmrtí, je tvorený kombináciou 2 vírusov. Jeden sa v minulosti objavoval hlavne pri netopieroch a druhým je zatiaľ neznámy koronavírusm, ktorého pôvodcom môžu byť hady.

Podľa novej štúdie čínskych vedcov by mal byť genetický materiál z týchto dvoch rekombinovaných vírusov schopný zachytávať proteín, čo umožňuje podobným ochoreniam  viazať sa na určité hostiteľské bunky – vrátane buniek človeka.

Zábery z čínskeho trhu so zvieratami v meste Wuhan, ktorý by mal byť epicentrom nákazy

Na trhu Huanan Seafood Market v centre mesta Wuhan, ktorý sa teraz považuje za epicentrum vypuknutia nákazy, sa predávajú najrôznejšie zvieratá, ako napríklad živé koaly, potkany, hady či dokonca aj vlčie mláďatá. Šíreniu ochorenia po svete prispeli aj oslavy lunárneho nového roku, počas ktorého milióny čínskych turistov vycestovali do zahraničia. Situácia v meste Wuhan je natoľko vážna, že miestne úrady zastavili aj verejnú dopravu.

Miesta s výskytom vírusu

 

Komentáre