Každý z nás má vo svojom okolí určite aspoň jedného človeka, ktorý je na niečo alergický. Medzi pravdepodobne najčastejších vyvolávačov alergických reakcií patria potraviny, lieky, kozmetika, peľ a uštipnutie hmyzom. O ich prejavoch sa veľa hovorí a nie je to nič nové. Počuli ste už však o alergickej reakcii, ktorú vyvoláva zvýšená fyzická záťaž? A nie, teraz nehovoríme o lenivosti, únave ani svalovici. 

Zdroj: pixabay.com

Na rozdiel od potravinových alergií, ktoré sú dnes veľmi rozšírené a často spomínané, o tejto sa veľmi nehovorí. Jav, ktorému sme venovali tento článok, sa nazýva anafylaxia vyvolaná cvičením. Jej príznaky sú veľmi podobné práve alergickej reakcii na potraviny – patrí medzi ne napríklad kožná vyrážka, žihľavka, svrbenie, ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť a zvracanie, rýchle zníženie krvného tlaku, mravčenie v končatinách alebo kŕče v bruchu. Alergický šok sa prejaví približne po 30 minútach aktívnej fyzickej záťaže, pod čím si môžete predstaviť nielen šport, ale aj prácu na záhradke či tancovanie na diskotéke. Vo všeobecnosti sú touto formou anafylaxie postihnuté len 2% populácie.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: pixabay.com

Existuje ešte jedna forma tejto zákernej „alergie na šport“, ktorú môžeme označiť za závažnejšiu a týka sa predovšetkým tých, ktorí sú alergickí na nejakú potravinu či liek. Jej príznaky sa zvyknú objaviť veľmi rýchlo po skombinovaní alergénu a fyzickej námahy, a v tomto prípade sa vedia aj po odznení o niekoľko hodín znova vrátiť. Takýto stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc a pravidelné kontroly. Keďže na alergiu vyvolanú športom neexistujú lieky, ľuďom, ktorí ju majú sa odporúča vyvíjať čo najmenej fyzickej aktivity už pri prvých príznakoch, nešportovať a vylúčiť zo stavy všetky potraviny, ktoré by mu mohli spôsobovať ťažkosti.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here