O energetickú a tepelnú účinnosť domov po celom svete je postarané už vo fáze ich výstavby. Môžu za to stavebné materiály so svojimi viac či menej dobrými tepelno izolačnými vlastnosťami. My vám však prezradíme, ako si vytvoriť v interiéri viac tepla aj bez veľkej rekonštrukcie a zásahov do stavby.
Tepelná izolácia
Izolácia vonkajšej steny je najdrahší, ale zároveň aj najefektívnejší spôsob, ako udržať miestnosť v zime teplú a v lete chladnú. Podľa odborníkov a kompletného energetického auditu môže takéto zateplenie fasády znížiť vaše náklady na vykurovanie až o 60 %.
Dôležité je tiež zvoliť aj vhodné materiály. Hlavnými surovinami pre takúto spoľahlivú tepelnú izoláciu sú minerálna vlna, pena alebo korkové rohože či dostatočne hrubý polystyrén. Možností je viac, záleží od toho, v akej klimatickej zóne bývate a koľko do toho investujete.
Kvalitná podlaha
Je ďalší dôležitý prvok vašej snahy, ako vytvoriť v interiéri potrebný teplotný komfort. Výhodou je, že dnes sú moderné podlahy tak technologicky vyspelé a dokonale spracované, že už sami o sebe sú, spolu s podložkou, dobrým izolačným materiálom. Tak na to pri ich výbere myslite.
Dobre tesniace okno
Pomerne veľká časť tepla uniká cez zle tesniace okná a dvere či strechu. Preto by ste ich mali vymeniť za lepšie a kvalitnejšie. Výmena starých okien za moderné s dvojitým zasklením zvýši teplo v interiéri o niekoľko stupňov. Aby ste si ale boli istí, že je všetko tak ako má byť, na záver aplikujte na zrekonštruovaný priestor komplexné termovízne meranie, aby ste prípadné nezrovnalosti a odchýlky mohli riešiť ešte v rámci reklamácie alebo dodatočnej úpravy