I keď odvtedy uplynulo už viacej ako 20 rokov, stále je to pravda. Rovnováha nie je remíza, je to „živý organizmus“, ktorý je citlivo nastavený a väčší zásah do tohto jemného balancu môže mať vážne následky na náš vnútorný, ale i ten vonkajší vesmír!

Polarita je súčasťou aj ľudského organizmu. Hormonálny systém je toho úžasným príkladom.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Hormóny pracujú v ľudskom tele vo vzájomnej kolaborácii, slúžia k prenosu informácií pri riadení a funkcii orgánov a metabolických procesov. Životným štýlom, okolitým svetom a tým, aká je naša strava vieme ovplyvňiť chod našeho organizmu.

Dôležitý hormón, ktorému sa dnes budeme venovať je kortizol. Hormón ovplyvňujúci naše zdravie, psychickú pohodu a dokonca môže byť zodpovedný za množstvo tuku najmä v oblasti brucha.

zdroj: TheClick.sk by Juraj Nemčák

Kortizol je stresový hormón, ktorý je produkovaný kôrou nadobličiek a jeho funkciou je napríklad dodať organizmu dostatok energie k boju alebo úteku, ak sa cítime ohrození. Patrí do skupiny glukokortikoidov, čo znamená, že jeho úlohou je regulácia glukózy v krvi.

Funguje to tak, že kortizol je schopný dodať v prípade potreby energiu len vybraným orgánom a ubrať tým, ktoré v danej situácii nie sú až tak dôležité. V jednoduchosti, asi nebudeme mať potrebu k páreniu, keď si budeme chcieť zachrániť „holý život“.

Produkcia kortizolu je najvyššia v ranných hodinách, keď vstávame z postele a postupom dňa klesá, aby sme si mohli večer s kľudom sadnúť ku knihe a odpočívať.

Takto to však funguje v ideálnom svete. Žiaľ, dnešná doba nám prináša mnoho stresu a vypetia nie len v práci, ale aj pri bežných životných situáciách. Práve stres je jedným zo spúšťačov produkcie kortizolu (spolu napríklad so strachom, chorobou, veľkým fyzickým vyčerpaním, nedostatkom vody a pod).

zdroj: TheClick.sk by Juraj Nemčák

Pri správnej hormonálnej činnosti nás však kortizol chráni. Má protizápalový účinok, dodáva v prípade potreby energiu dôležitým orgánom a pod.

Avšak, ak nie je v našom tele rovnováha v podobe hormonálneho systému, nastáva chaos. Tak, ako nám pri správnej činnosti kortizol môže pomáhať spaľovať tuk, pri jeho nadmernej tvorbe sa deje pravý opak. Začíname priberať, podvedome siahame po nezdravých a presladených potravinách, cítime sa unavení a horšie sa učíme.

Ľudské telo je však úžasný organizmus, ktorý chce byť zdravý aj napriek tomu, ako zle sa k nemu občas správame. Pri správnom prístupe sa môže postupne uzdraviť, opraviť chyby ktoré sme spôsobili a dodať nám toľko sily, koľko potrebujeme.

Jednou z najdôležitejších častí našej „nápravy“  je práve pohyb. Často to hovorím a prepáčte ak sa budem opakovať, ale pohyb znamená život!

Silový tréning má v tomto prípade obrovské benifity. Nielen, že vďaka nemu môžeme schudnúť, zlepšiť kondičku alebo nabrať svaly, sme vďaka nemu produktívnejší a v neposlednej rade môže pomôcť nášmu organizmu zlepšiť hormonálnu činnosť.

Počas tréningu totiž podmienime činnosť kortizolu a anabolických hormónov, ako napríklad testosterónu a rastového hormónu. Vďaka tomu máme počas záťaže lepší prístup k tukom, aby ho mohlo telo využiť ako zdroj energie. Inzulín je v tej chvíli nižší a tým pádom sa zvyšuje enzým nazývaný hormón citlivý na lipázu (HSL), ktorý umožňuje využitie tuku ako paliva pre našu činnosť. Lipoproteínová lipáza (LPL) ukladajúca tuk je v tej chvíli neaktívna.

Šport jednoducho zlepšuje citlivosť na tvorbu hormónov, ktoré sa sedavým spôsobom života stávajú menej citlivé!

Ďalšou dôležitou činnosťou pre lepšie manažovanie tvorby kortizolu, je čas na psychickú hygienu. Pre niekoho to môže byť prechádzka so psíkom, pre iného starostlivosť o kvety, alebo meditácia. Aj desať minút pozorovania vlastného dychu, nám môže pomôcť nabrať novú silu na povinnosti, ktoré nás ešte čakajú. Dodajú energiu nie len sile fyzickej, ale vo veľkej miere osviežia aj náš mozog!

Počas meditácie totiž organizmus prechádza do parasympatického systému, ktorý má ukľudňujúci účinok. Upokojujeme aj hypotalamus, ktorý tiež významne súvisí s reguláciou kortizolu.

Spánok je ďalším veľmi dôležitým faktorom, ktorý ešte aj pri súčasnom množstve informácii stále prehliadame a podceňujeme. Do neskorých hodín sledujeme obrazovku telefónu, spíme v prehriatej spálni, alebo si na „lepší“ spánok pomáhame nadmerným množstvom alkoholu. O dôležitosti spánku sa môžete dočítať v predchádzajúcom článku.

zdroj: TheClick.sk by Juraj Nemčák

V neposlednom rade hormonálnu činnosť ovplyvňuje aj naša životospráva v podobe toho, ako sa stravujeme. Ruka v ruke s nedostatkom spánku, podvedome siahame po potravinách, ktoré sú bohaté na cukor, aby sme nabrali silu, alebo upokojili vypätú a stresujúcu situáciu. Čo sa však stane je, že pankreas začne produkovať vo veľkej miere inzulín a tým pádom potláčame hormón citlivý na lipázu. Naša energia bude klesať a stúpať v priebehu celého dňa ako na hojdačke a jej prepad budeme dopĺňať ďalšími sladkosťami.

Dôležité sa stáva hneď prvé jedlo nášho dňa, ktorým môžeme ovplyvniť to, ako sa budeme cítiť v priebehu ďalších „24 hodín“. A presladený Chocapic nie je práve tá najlepšia voľba.

Asi takmer všetko v živote má dve strany. Podobne je to v tomto prípade aj s kortizolom. V našom tele plní dôležitú funkciu, avšak ak sa k svojmu telu správame neohľaduplne, môže sa obrátiť proti nám. A to, že priberieme prebytočné kilečko môže byť ten najmenší problém.

Želám Vám krásne zimné dni priatelia. Aby ste boli v pohode a mali radosť z toho, čo práve robíte!

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here