Nosenie rúšok ako prví znenávideli ľudia s dýchacími ťažkosťami, ktorým sa zrazu dýchalo o niečo ťažšie, a ľudia nosiaci okuliare. Po niekoľkých týždňoch sa k nim pridala aj ďalšia skupina – ľudia, ktorí dúfali, že rúška a respirátory sa už čoskoro budú môcť zložiť, pretože kvalita ich pleti sa rapídne zhoršila. Podráždenie pleti, vznik či zhoršenie ekzému, akné, čiernych bodiek, nadmerná tvorba kožného mazu, začervenanie pleti – toto všetko so sebou ako vedľajší efekt priniesli rúška.

Rúška ovplyvnili kvalitu pleti nejedného z nás
Zdroj: pixabay.com

Vplyv rúška na pokožku

Kožné reakcie zvyčajne vznikajú, ak nosíme rúško na tvári niekoľko hodín vkuse. Pokožka je “udusená” neprirodzenou vrstvou, trenie látky o kožu spôsobuje podráždenie a pleť je celá akási pohasnutá, bez života. „Keď dýchame s rúškom, ukladáme na pokožku vydýchnutú paru, ktorá za normálnych okolností uniká do vzduchu. Teraz však zostáva na epiderme a má tendenciu ju poškodiť,” vysvetľuje dermatologička Catherine Gaucher pôsobiaca v Paríži. Kvalita pleti skrývajúcej sa pod rúškom podľa nej do veľkej miery závisí aj na ústnej hygiene.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Rúška by sme najradšej už zložili
Zdroj: pixabay.com

“Dych fajčiarov obsahuje decht – je preto pravdepodobné, že stav ich pleti sa zhorší práve kvôli tomuto zlozvyku. Obmedzenie fajčenia by mohlo stavu ich pleti výrazne dopomôcť,” hovorí lekárka. Ďalším krokom je výber rúška – jednorazové rúška sú zvnútra mäkké, hladké a celkom tenké, takže pre kožu sú tým najlepším riešením. Ak sa však chcete zachovať ekologicky a šetrne k svojej peňaženke a volíte textilnú ochranu tváre, preferujte bavlnu!

Trendom sa stávajú farebné i saténové rúška, poprípade rúška podomácky ušité z hocičoho, čo prišlo pod ruku. Bavlna je vždy číslom jeden, čo sa textílií týka – v tomto prípade bude pokožka za vaše rozhodnutie naozaj rada! Podobne, ako sme spomínali pri lekárskych rúškach – to, že boli tenké – aj pri textilných by ste nemali voliť hrubé textílie. Pleť sa potom rýchlejšie spotí a dochádza k upchatiu pórov.

Zdravotníci by mali dbať na ochranu
Zdroj: pixabay.com

Starostlivosť o pleť 

A ako sa o rúškom podráždenú pokožku starať? V prvom rade musíte sledovať zmeny, ktoré sa na nej dejú. Zvýšte pozornosť aj pri jej čistení, ktoré by malo prebiehať dôkladne, a to minimálne ráno a večer, aby sme odstránili nadmerný kožný maz a zabránili množeniu neželaných baktérií. Tvár nezabúdame ráno a večer poriadne hydratovať, čím jej dodáme vitamíny a živiny, ktoré teraz naozaj potrebuje. Ak sa stane, že vaša pleť nebude akceptovať kozmetiku, ktorú ste používali doteraz, nezľaknite sa. Tak ako pleť, aj jej potreby sa trošku zmenili.

Siahnite preto po kvalite z lekárne či po krémoch určených na očné okolie, ktorý dokáže krásne vyživiť aj tvár. Termálna voda či liečivé kožné krémy vás postupne zbavia začervenania a upokoja svrbenie – aplikujte ich vždy pred založením rúška na tvár! Malá rada na záver – vyhnite sa make-upu pod rúškom! Umožníte tak pleti voľne dýchať a predídete nadmernej tvorbe kožného mazu a upchatiu pórov.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here