Nachádzame sa v ťažkej dobe. Čísla nakazených stúpajú, a preto by mal každý zvážiť, aký prostriedok na ochranu dýchacích ciest zvoliť. Či už sa jedná o nás, alebo našich blízkych, rúško a respirátor sú určite vecou, na ktorej by sa v tejto neľahkej dobe nemalo šetriť. Ochranné pomôcky sa delia podľa úrovne ochrany, ktorú Vám a ľuďom vo Vašom okolí ponúkajú. Poďme sa na to teda spoločne pozrieť.

Ochranný respirátor a jeho úrovně ochrany
zdroj: lekarenplus.sk

Rúško? Chráni okolie pred vírusom

Ochranné rúško zadržiava pomocou svojej filtračnej vrstvy vykašľané alebo kýchnuté infekčné „mikrokvapôčky“, ktoré sa tak následne ďalej neprenášajú do okolia. Jeho výhodou je nízka cena, prípadne nie je problém si ho aj doma vyrobiť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Jednoducho povedané, rúško chráni hlavne ostatných okolo nás. Jeho filtračná vrstva zachytáva aj škodliviny bežne vdychované z okolia, čím výrazne obmedzí množstvo, ktoré vdýchneme do dýchacích ciest. Ich problémom je však, že na tvári dobre nesedia  a vzduch z okolia sa ľahko dostane do dýchacích ciest. Preto treba dbať na čím lepšie utesnenie a hygienu rúška.

Väčšiu mieru ochrany tvoria rúška z nanovlákien. Tie vytvárajú mechanickú membránu, zadržujú aj tie najmenšie častice a zároveň sa v nich dobre dýcha. Chránia nielen okolie pred šírením kvapôčok, ale tiež svojho nositeľa, pretože majú husto pretkané vlákna. Ich účinnosť záchytu sa pohybuje na úrovni 60%.

Respirátor? Chráni hlavne mňa

Respirátor je tesne priliehajúca maska, ktorá nie len chráni ale aj utesňuje priestor okolo nosa a úst. Chráni zdravého človeka proti vírusom (aj škodlivinami) z okolia. Splahlivo filtruje vzduch, ktorý vdychujeme a účinne zachytáva škodlivé látky.

Ochranné respirátory podliehajú prísnym normám a majú stanovenú aj účinnosť ochrany. Na základe toho ich rozdeľujeme do tried ochrany, označenú ako Face Filter Protection (FFP). V závislosti od nej získavame prislúchajúcu ochranu (FFP1 má najnižšiu ochranu, FFP3 najvyššiu). K vhodnému výberu Vám dopomôže porovnanie a ponuka respirátorovkde si jednoducho zvolíte triedu ochrany. Respirátory triedy FFP2 budú to zlatou strednou cestou. Dokážu spoľahlivo zachytiť až 94% častíc priemernej veľkosti 0,6 μm a sú vhodné do obchodu či mestskej hromadnej dopravy alebo do práce.

Komentáre

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here