Koronavírus dáva svetu ťažké rany pod pás! Po informácii o tom, že niektorým vyliečeným pacientom sa vírus opätovne vrátil sa tiež ukázalo, že sa neprenáša len medzi živými, ale je možné ho dostať aj pri kontakte s mŕtvolou pacienta pozitívne testovaného na koronavírus. Nielen zdravotníci, ale aj súdni lekári a hrobári by tak mali dbať na maximálnu ochranu pri práci a mať k dispozícii všetky ochranné pomôcky.

Zdravotníci i pohrebníci by mali dbať na ochranu
Zdroj: pixabay.com

Celosvetovo prvý prípad, kedy sa človek nakazil od infikovaného mŕtveho tela sa vyskytol v Thajsku. Ide o súdneho lekára, ktorý sa mal nakaziť v Bangkoku – koronavírus, bohužiaľ, neprežil. Okamžite po zverejnení tejto informácie sa začali objavovať pochybnosti, či sa mohol súdny lekár nakaziť práve od infikovanej mŕtvoly. Niektorí totiž predpokladajú, že sa nakazil ,,štandardne“, a teda kontaktom so živým infikovaným či prenášačom vírusu. Podľa vedcov je však táto špekulácia nepravdepodobná, pretože zosnulý súdny lekár v poslednom čase prichádzal do kontaktu viac s biologickými vzorkami a mŕtvymi telami pacientov pozitívnych na koronavírus ako so živými pacientmi.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdravotníci pri kontakte s mŕtvymi odporúčajú nosiť ochranné odevy a prostriedky
dailymail.co.uk

Vedci, ktorí sa prípadom zaoberali dodávajú, že keďže súdni lekári bežne netestujú mŕtvych na ochorenie COVID-19, nevedia s určitosťou povedať, s koľkými infikovanými telami prišiel v práci do styku. Zdravotnícke organizácie apelujú na ostatných súdnych lekárov, hrobárov a pracovníkov pohrebníctiev a cintorínov, aby nezanedbávali hygienické opatrenia a svedomite používali ochranné pomôcky. Ich povinnou výbavou by mali rozhodne byť ochranné obleky, rúška či respirátory, rukavice, ochranné okuliare a dezinfekčné prostriedky.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here