Podľa odborníkov vydrží ľudský organizmus bez spánku v priemere 8 až 10 dní. Ľudia, ktorým sa takéto niečo podarilo vydržať, netrpeli žiadnymi vážnejšími zdravotnými následkami. Mali len problém s vnímaním a udržovaním pozornosti. Rekord v tejto oblasti drží v tej dobe 17-ročný Randy Gardner, ktorý v roku 1965 vydržal bdieť až 11 dní. O 40 rokov neskôr, v roku 2007 prehlási istý Angličan menom Tony Wright, že sa mu tento rekord podarilo o pár hodín prekonať. Podľa jeho slov sa mu podarilo vďaka schopnosti prepínania z jednej mozgovej hemisféry na druhú, ktorú získal vďaka špeciálne upravenej diéte.
Guinnessova kniha rekordov však nemá zaznamenaný ani jeden z týchto prípadov, keďže sú z hľadiska ľudského zdravia považované za hazardné. Značné zmeny vo fungovaní organizmu nastávajú už po 24 hodinách bez spánku:
- zvýšenie stresových hormónov a krvného tlaku
- telo prestáva spracovávať glukózu
- prestáva pracovať imunitný systém
- pokles telesnej teploty
Za pokus o najdlhšiu dobu bez spánku kruto zaplatil aj Číňan Ťiang Siao-šan. Tento futbalový fanúšik zomrel v roku 2012 po 11 dňoch bez spánku, kedy nepretržite sledoval zápasy majstrovstiev Európe vo futbale. Aj napriek tomu, že bol úplne zdravý, nedostatok spánku, fajčenie a popíjanie alkoholu sa mu pri tomto pokuse stalo osudným.