V minulosti sa podarilo japonským vedcom objaviť baktériu, ktorá je schopná požierať plasty. Čo sa však ukázalo ako problém, bolo jej ovládanie a kontrola. Dnes prišli vedci z omnoho efektívnejšou metódou ako bojovať s plastom. Inžinierom sa omylom podarilo vyvinúť enzým, ktorý dokáže rozpúšťať plasty a mohol by tak vyriešiť globálny problém s plastovým odpadom. Každým dňom je čoraz viac medializovaný problém o tom, ako staré plasty extrémne znečisťujú svetové vody.

zdroj: YouTube/Iceland

„Plast-požierajúci“ enzým sa podarilo náhodou objaviť vedcom z Portsmouthskej Univerzity a Amerických Národných Laboratórii Obnoviteľnej Energie. Vedci v tej chvíli skúmali už objavenú japosnkú baktériu, ktorá je schopná plasty požierať. Nový enzým sa im omylom podarilo z tejto baktérie extrahovať a tým urobiť obrovský krok vpred.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: Getty

Podľa portálu IFL Science dostal nový enzým názov Ideonella sakaiensis 201-F6. Je schopný rozkladať polyetylén terephthalát (PET), ktorý je zväčša v každej forme plastového výrobku. Najmä ako obal na nápoje alebo jedlo. Ideonella ďalej dokáže rozkladať aj látku známu ako polyetylén furandicarboxylát (PEF), ktorý sa používa pri plastoch ako náhrada PET.

zdroj: Getty

 

Komentáre