V minulosti sa podarilo japonským vedcom objaviť baktériu, ktorá je schopná požierať plasty. Čo sa však ukázalo ako problém, bolo jej ovládanie a kontrola. Dnes prišli vedci z omnoho efektívnejšou metódou ako bojovať s plastom. Inžinierom sa omylom podarilo vyvinúť enzým, ktorý dokáže rozpúšťať plasty a mohol by tak vyriešiť globálny problém s plastovým odpadom. Každým dňom je čoraz viac medializovaný problém o tom, ako staré plasty extrémne znečisťujú svetové vody.
„Plast-požierajúci“ enzým sa podarilo náhodou objaviť vedcom z Portsmouthskej Univerzity a Amerických Národných Laboratórii Obnoviteľnej Energie. Vedci v tej chvíli skúmali už objavenú japosnkú baktériu, ktorá je schopná plasty požierať. Nový enzým sa im omylom podarilo z tejto baktérie extrahovať a tým urobiť obrovský krok vpred.
Podľa portálu IFL Science dostal nový enzým názov Ideonella sakaiensis 201-F6. Je schopný rozkladať polyetylén terephthalát (PET), ktorý je zväčša v každej forme plastového výrobku. Najmä ako obal na nápoje alebo jedlo. Ideonella ďalej dokáže rozkladať aj látku známu ako polyetylén furandicarboxylát (PEF), ktorý sa používa pri plastoch ako náhrada PET.