Austrálska biotechnologická spoločnosť Imugene vyvinula novú liečbu rakoviny. Liečba je založená na princípe kravských kiahní. Ide o vírus nazývaný CF3, ktorý dokázal v Petriho miske zabiť všetky druhy rakoviny, a pri pokusoch u myší preukázal zmenšenie nádorov.
Najnovšie vedci plánujú začať aj ľudské pokusy, ktoré budú zo začiatku testované najmä na pacientoch s trojitým negatívnym karcinómom prsníka, melanómom, rakovinou pľúc, močového mechúra, žalúdka a čriev. Práve tento test by mal ukázať, pri ktorom type rakoviny bude liečba najúčinnejšia.
Aj napriek tomu, že liečba vírusom bola u myší pozitívna, nezaručuje to, že bude aj ľudí. Odborník na rakovinu tomu však verí, pretože podobné vírusy boli účinné pri liečbe rakoviny už v minulosti.
„Už zo začiatku 20. storočia existovali dôkazy, že rôzne vírusy môžu zabiť rakovinu, keď ľudia očkovaní proti besnote preukázali zmiznutie ochorenia. Problém bol však v tom, že ak ste vírus spravili dostatočne toxický nato, aby zabil rakovinu, mali ste obavy, že zabije aj človeka.“, povedal Fong, odborník na rakovinu. Našťastie, kravské kiahne sú pre človeka úplne neškodné.
Osudové bude však testovanie, kedy sa uvidí, či liečba vírusom zaberie. „Pri testovaní na človeku uvidíme, či imunitný systém zvyšuje úroveň obrany proti vírusu, a zničí ho skôr, než sa dostane k rakovine, a taktiež či nedochádza k nepríjemným vedľajším účinkom.“, uviedla šéfka Austrálskej rady pre rakovinu, Sanchia Aranda.