Kde bolo, tam bolo, v krajine maslových croissantov a baretiek, bol raz jeden krásny zámok, ktorý zúfalo potreboval záchranu a rozsiahlu rekonštrukciu. Asi takto by sa začínala Disneyovka, v ktorej by ste hlavnú rolu mohli pokojne dostať aj vy. A to vďaka crowdfoundingovému projektu zastrešovanému startupom Dartagnans v spolupráci s asociáciou Adopte un château.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Francúzsky zámok Ebaupinay postavený v gotickom štýle približne v 15. storočí už dlhšiu dobu chátral, čo sa výrazne odrazilo na jeho vzhľade a okolí. Zanedbané, ošarpané a rozpadávajúce sa múry či  viac machu a buriny ako okien si už naozaj vyžadovalo pozornosť zo strany človeka.

A preto sa spomínané organizácie rozhodli spustiť projekt na záchranu tohto zámku. Ich ponuka je veľmi lákavá: investujte do rekonštrukcie zámku určitú čiastku peňazí a staňte sa jeho spolumajiteľom. Každý, kto tak urobí, môže (samozrejme neoficiálne) používať titul Lord a rozhodovať o tom, ako by mal zámoček vyzerať po rekonštrukcii. Investície do rekonštrukcie momentálne začínajú na sume 50-60€ a cieľom je takto vyzbierať až 800-tisíc eur.

Zámok bol v roku 1898 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, čomu však predchádzalo jeho rozsiahle poškodenie počas Veľkej francúzskej revolúcie a vrátiť ho do pôvodného stavu sa zatiaľ nepodarilo. Organizátori projektu veria, že takýmto spôsobom dokážu spojiť milovníkov kultúry a umenia a prinavrátiť tomuto rozprávkovému miestu jeho zašlú krásu a tiež pozornosť turistov.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here