Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Téma chĺpky sa v poslednom čase opäť začína dostávať na pretras, aj keď pre mnohých Slovákov je stále tabu hovoriť o nich. Ak zrovna nepatríte medzi extrémnych vyznávačov feminizmu alebo leňochov prvej triedy, pravdepodobne siahate po žiletke alebo modernejších spôsoboch na odstránenie ochlpenia z tela. Či už sa človek chĺpkov zbavuje kvôli svojmu vlastnému dobrému pocitu alebo ho k tomu doviedli názory spoločnosti, lekári varujú, že chlpy majú pre človeka dôležitú funkciu a pri ich odstraňovaní by sme mali byť opatrní. Dbať tiež treba na metódu, akú pri tom zvolíme.

View this post on Instagram

There have always been stigmas surrounding women’s hair and especially body hair. This can be noted in the historic 1903 portrait of Evelyn Nesbit, “The Eternal Question,” where a woman’s needs are societally questioned based on how her hair is worn. To have our wants predicted by how we wear our hair has been a constant pressure on women to conform to the desires of men and society in general. While today there is some freedom with how women wear their head hair, things seem to have only become more intensified as social standards require that women remove their body hair or they are often viewed as unattractive or unhygienic. In reality, body hair exists for many purposes. We sought to present body hair in the innocuous way that head hair is seen and to show that just like with the hair on our heads, there are different ways to present pubic hair for comfort, hygiene, or personal aesthetic. The central theme in this work is that women should be able to make the decision to grow or remove body hair free from social pressures or shaming. We hope that the imagery can serve as a platform for courage and inspiration for women to have confidence to reclaim body autonomy and understand that societal demands do not have to have the power to decide what is beautiful and right for them. photographer @stellina.stampouli hair stylist @ethanluke stylist @queenelizaspliff

A post shared by nora (@nudenora) on

Z hodín biológie by sme všetci mali vedieť, že chĺpky majú predovšetkým ochrannú funkciu – chránia naše telo pred baktériami, mikróbmi a nečistotami. Na Instagrame sa pred časom objavil nový trend – depilovanie nosnej sliznice pomocou vosku, nad čím lekári krútia hlavou a označujú ho za nebezpečný. Okrem toho, že to pekelne bolí, nozdry sú náchylné na baktérie. Tie sa nachádzajú vo vzduchu, ktorý dýchame a bez ohľadu na to, či sme doma na záhrade alebo v centre mesta, baktérie si k nám cestu nájdu. V prípade, že nosné dierky úplne zbavíme chĺpkov, riskujeme, že nečistoty a baktérie sa dostanú do pľúc a zvýšené je tiež riziko zápalu nosnej sliznice, čo môže viesť až k infekcii spôsobenej zlatým stafylokokom.

Zdroj: pixabay.com
Riziká sa však netýkajú len nosných dierok, no aj intímnych oblastí, kde najmä ženy riskujú nepríjemné zápaly. Lekári však museli akceptovať, že ako doba pokročila, chĺpky už nie sú v móde a tak namiesto radikálneho zákazu holenia začali dávať rady týkajúce sa najlepších možností na to, ako získať krásnu hladkú pokožku s čo najmenším zdravotným rizikom.

Ako teda získať hladkú pokožku a nebáť sa zápalov a infekcií?

Doktor Michel Cymes sa pre RTL zmienil o tom, že najlepším riešením je použiť už spomínaný vosk a za každú cenu sa vyhnúť žiletkám, holiacim strojčekom a depilačným krémom, pretože tie robia pokožku citlivejšou a náchylnejšou na podráždenie. Samozrejme, treba dbať na to, aby sme sa vyhýbali slizniciam, pre ktoré holenie a depilovanie naozaj predstavuje veľké zdravotné riziko. Na častý problém žien týkajúci sa chĺpkov nad hornou perou hovorí, že ich holeniu a trhaniu sa majú oblúkom vyhýbať! To ich totižto robí silnejšími a hrubšími, čím dosiahnu opačný efekt. Zmieriť sa preto musia len s ich vyblednutím. Riešením tiež môžu byť laserové alebo IPL epilácie, ktoré patria k najúčinnejším metódam v boji proti chĺpkom, no ich cena vie človeka zaskočiť či úplne odradiť.

Komentáre