Drevo vyžaruje teplo, pohodlie a množstvo šarmu. Vonku sa však veľmi rýchlo poškodí, pretože je často slabo a nedostatočne chránené. Našťastie to môžete zmeniť a prinavrátiť drevu vo vonkajšom prostredí jeho silu i neopakovateľnú krásu.

Máme pre vás niekoľko tipov, pomocou ktorých to môžete docieliť pomerne jednoducho a rýchlo.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Správne ošetrenie je základ

Rovnako ako krása tela, aj originálny vzhľad dreva sa vplyvom veku a vonkajších podmienok mení.  Škodcovia, huby, vietor a počasie tento materiál trvalo poškodzujú. Na záhradnom nábytku, plote,  alebo drevenej terase zanechávajú nemalé stopy aj slnko s dažďom.

Drevo sa potom stane napríklad šmykľavým a zostane stále mokré. So správnym ošetrením bude ale vonkajšie drevo čoskoro opäť vyzerať ako nové. To sa dá napraviť pravidelnou starostlivosťou, ako aj natieraním a špeciálnymi lazúrami na drevo.

Najprv odstráňte zvyšky farby, potom lazúru

Chcete predĺžiť životnosť dreva a zachovať jeho krásu v podmienkach, ktoré sú dosť náročné a často nevyspytateľné? Potom musíte materiál pred špeciálnou povrchovou úpravou poriadne namoriť.

Morenie je dôležité pred nanesením akejkoľvek povrchovej úpravy dreva, pretože zaručuje, že materiál lepšie absorbuje farbu a výsledkom je optimálna odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Zdroj obrázka: megaflopp/Shutterstock.com

Pri natieraní lakom alebo lazúrou je najlepšie nanášať ho vždy rovnomerne v jednom smere a medzi tým nechať všetky povrchy dobre vyschnúť. Chcete, aby zostala štruktúra dreva zachovaná? V tom prípade sa rozhodnite pre spomínanú lazúru. V opačnom prípade je zvyčajne lepšou voľbou kvalitná farba na drevo.

Čistá chémia je tabu

Drevené okná a dvere boli v minulosti považované za veľmi zraniteľné, mimoriadne náročné na údržbu a tiež zastarané. Tie časy sú už ale dávno preč a mnoho zákazníkov sa namiesto plastu obracia nielen pri moderných drevostavbách na drevo.

Pravidelná starostlivosť výrazne predlžuje aj životnosť drevených rámov, takže sú rovnako odolné a „životaschopné“ ako PVC. Na odstránenie ľahkých nečistôt stačí použiť obyčajnú mydlovú vodu. Silná chémia je v prípade ich čistenia tabu, preto sa odporúča špeciálna ochrana na drevo v podobe šetrných olejov, voskov a farieb. Tak na to pri údržbe dreva vo svojom okolí myslite.

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here