Napriek tomu, že naše zuby a ďasná sú vytvorené prírodou, aby vydržali obrovský žuvací stres, sú veľmi zraniteľné voči každodenným účinkom jedla, ktoré jeme. Po každom súste zostávajú čiastočky jedla na jazyku, ďasnách a zuboch. Nahromadené potraviny, baktérie a ich odpadové produkty sa po čase stávajú mäkkým povlakom, ktorý pri absencii správnej hygieny tvrdne a mení sa na nepríjemný zubný kameň smerujúci k jeho strate.
Tento zubný kameň zachytáva blízke oblasti, ktorou je najčastejšie ďasno, kde sa veľmi rýchlo vyvíja nepríjemný zápal a paradentóza. A pritom to tak vôbec nemusí byť. S veľkou bolesťou zubov sa vo svojom živote nemusíte vôbec stretnúť, ak si dáte záležať na pravidelnej zubnej hygiene.
Koľko času máte na záchranu svojich zubov?
Ukazuje sa, že 5-10 minút po jedle sa na zuboch vytvorí plak, ktorý po 48 hodinách začne aktívne ovplyvňovať zuby a ďasná. Viete si teda predstaviť, čo sa stane s ústnou dutinou po rokoch nepravidelnej hygieny?
Ústna hygiena je pravidelné, dôkladné odstraňovanie zvyškov potravy a povlaku z povrchu zubov a ďasien pomocou špeciálnych prostriedkov a postupov, medzi ktoré patrí:
- Domáce čistenie. Racionálnym spôsobom mechanického odstraňovania povlaku je čistenie zubov zubnou kefkou a pastou 2-3 krát denne.
- Po jedle si kedykoľvek počas dňa vypláchnite zuby a ďasná ústnou vodou.
- Minimálne raz denne je potrebné vyčistiť medzizubné priestory špeciálnou niťou.
Aj pri pravidelnej a správnej ústnej hygiene časť zubného povlaku zostáva na zuboch a ďasnách, preto je potrebné ho každých šesť mesiacov vyčistiť pomocou špeciálnych nástrojov. Tento postup sa nazýva profesionálna dentálna hygiena.
Realita a prax
Napriek zjavnej potrebe odstrániť zubný povlak nie je ústna hygiena stále zdravým návykom pre 17 – 82 % populácie v rôznych krajinách. Záujem o rýchlu endodonciu preto rapídne stúpa.
Úzky vzťah medzi telom a ústnou dutinou však potrebu ústnej hygieny stavia na prvé priečky. Význam zdravých zubov a ďasien preto možno len ťažko preceňovať. Zohrávajú dôležitú úlohu pri formovaní reči – slúžia ako steny, v blízkosti ktorých zuby, líca a jazyk pri pohybe vytvárajú zvuky, preto stav zubov ovplyvňuje čistotu reči človeka.
Sú potrebné pre správny proces trávenia potravy, pretože žuvanie potravy v ústach hrá dôležitú úlohu v reťazci procesu asimilácie potravy. Tvoria tiež ochrannú bariéru medzi ústnou dutinou a vonkajším prostredím. A teraz do tohto zoznamu pribudla aj estetická hodnota krásnych zubov ako ukazovateľ spoločenského postavenia. Za posledných 5-10 rokov výrazne vzrástol záujem o možný vzťah medzi stavom ústnej dutiny a zdravím organizmu ako celku. Tak na to po každom jedle alebo obľúbenej káve z French Press myslite a zuby si pravidelne čistite.