Napriek tomu, že naše zuby a ďasná sú vytvorené prírodou, aby vydržali obrovský žuvací stres, sú veľmi zraniteľné voči každodenným účinkom jedla, ktoré jeme. Po každom súste zostávajú čiastočky jedla na jazyku, ďasnách a zuboch. Nahromadené potraviny, baktérie a ich odpadové produkty sa po čase stávajú mäkkým povlakom, ktorý pri absencii správnej hygieny tvrdne a mení sa na nepríjemný zubný kameň smerujúci k jeho strate.

Tento zubný kameň zachytáva blízke oblasti, ktorou je najčastejšie ďasno, kde sa veľmi rýchlo vyvíja nepríjemný zápal a paradentóza. A pritom to tak vôbec nemusí byť. S veľkou bolesťou zubov sa vo svojom živote nemusíte vôbec stretnúť, ak si dáte záležať na pravidelnej zubnej hygiene.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Koľko času máte na záchranu svojich zubov?

Ukazuje sa, že 5-10 minút po jedle sa na zuboch vytvorí plak, ktorý po 48 hodinách začne aktívne ovplyvňovať zuby a ďasná. Viete si teda predstaviť, čo sa stane s ústnou dutinou po rokoch nepravidelnej hygieny?

Ústna hygiena je pravidelné, dôkladné odstraňovanie zvyškov potravy a povlaku z povrchu zubov a ďasien pomocou špeciálnych prostriedkov a postupov, medzi ktoré patrí:

  • Domáce čistenie. Racionálnym spôsobom mechanického odstraňovania povlaku je čistenie zubov zubnou kefkou a pastou 2-3 krát denne.
  • Po jedle si kedykoľvek počas dňa vypláchnite zuby a ďasná ústnou vodou.
  • Minimálne raz denne je potrebné vyčistiť medzizubné priestory špeciálnou niťou.

Aj pri pravidelnej a správnej ústnej hygiene časť zubného povlaku zostáva na zuboch a ďasnách, preto je potrebné ho každých šesť mesiacov vyčistiť pomocou špeciálnych nástrojov. Tento postup sa nazýva profesionálna dentálna hygiena.

Zdroj: Ahmet Misirligul/Shutterstock.com

Realita a prax

Napriek zjavnej potrebe odstrániť zubný povlak nie je ústna hygiena stále zdravým návykom pre 17 – 82 % populácie v rôznych krajinách. Záujem o rýchlu endodonciu preto rapídne stúpa.

Úzky vzťah medzi telom a ústnou dutinou však potrebu ústnej hygieny stavia na prvé priečky. Význam zdravých zubov a ďasien preto možno len ťažko preceňovať. Zohrávajú dôležitú úlohu pri formovaní reči – slúžia ako steny, v blízkosti ktorých zuby, líca a jazyk pri pohybe vytvárajú zvuky, preto stav zubov ovplyvňuje čistotu reči človeka.

Sú potrebné pre správny proces trávenia potravy, pretože žuvanie potravy v ústach hrá dôležitú úlohu v reťazci procesu asimilácie potravy. Tvoria tiež ochrannú bariéru medzi ústnou dutinou a vonkajším prostredím. A teraz do tohto zoznamu pribudla aj estetická hodnota krásnych zubov ako ukazovateľ spoločenského postavenia. Za posledných 5-10 rokov výrazne vzrástol záujem o možný vzťah medzi stavom ústnej dutiny a zdravím organizmu ako celku. Tak na to po každom jedle alebo obľúbenej káve z French Press myslite a zuby si pravidelne čistite.

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here