Dopravný priemysel vstupuje do nového roka, ktorý má potenciál byť ešte silnejší ako ten predchádzajúci. Medzinárodný obchod sa rozvíja a prepravné spoočnosti musia byť včas pripravené na pokrytie všetkých služieb. Kedy je ale najväčšia sezóna prepravovaného tovaru? A aký tovar sa v konkrétnom období najčastejšie prepravuje? To a viac si povieme v našom článku.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Vplyv jednotlivých sezón a jej výkyvov na prepravu tovaru

Doprava je jednou z najdôležitejších sfér hospodárstva ktoréhokoľvek štátu. Tento systém poskytuje, zaisťuje   a plní výrobné linky a je ukazovateľom stavu svetového obchodu. Aj tento dokonalý systém však môže narušiť a ovplyvniť niekoľko dôležitých detailov, z ktorých jedným z najvýraznejších v poslednej dobe je počasie a jednotlivé sezóny

V rámci klimatických zmien a globálneho otepľovania sa všetko mení a výkyvy komplikujú nielen náš život ale aj všetko, čo zaisťuje jeho bezproblémový chod. Dobrá preprava tovaru musí  byť ale na všetko pripravená a zaobstarať dodávku požadovaného množstva tovaru k zákazníkovi včas.

Kedy je najväčšia sezóna prepravy tovaru?

Odpoveď na otázku nie je tak jednoznačná, pretože v mnohých prípadoch rozhoduje samotný tovar a jeho vlastnosti. Potom je to samozrejme aj spôsob samotnej prepravy tovaru

Pre cestnú nákladnú dopravu  sú ideálne podmienky najmä v lete, kedy je povrch vozovky najbezpečnejší a doprava potom oveľa rýchlejšia. Nevýhodou  môžu byť vysoké teploty, ktoré dokážu dobu trvanlivosti prepravovaného tovaru, ako sú napríklad potraviny a mrazené produkty, skrátiť.

Aj na tieto situácie musí byť ale moderná firma pripravená a svoj vozový park vybaviť tou najlepšou technikou. Úspešné prepravné spoločnosti na tieto účely využívajú chladiarenské auto, ktoré umožňuje prepravu nadrozmerných tovarov, so špecifikáciou ADR a v prvom rade tých chladených a mrazených.

Čo sa prepravuje najčastejšie v lete?

Kvalita domácich potravín je vysoká, no niektoré druhy ovocia a zeleniny v našich klimatických podmienkach jednoducho vypestovať nedokážeme. Aj z tohto dôvodu sa k nám exotické a chutné ovocie musí nejako dostať. V lete sa ním chceme osviežiť a v zime zasa doplniť chýbajúcu dávku vitamínov. 

Aj pri takejto preprave si však vyžduje tovar svoje špecifické podmienky. Najčastejšie je to chlad a čo najmenej svetla, pri ktorom dochádza k dozrievaniu ovocia a zeleniny rýchlejšie. 

Ani hlboko mrazeným potravinám nedokážeme v lete odolať a požadujeme, aby boli čo najviac čerstvé a chutné. Opäť je to možné len za pomoci dobre vybaveného vozového parku prepravnej spoločnosti a jej rýchlych služieb. 

Kedy sa preprave vyhnúť?

Viacerí z vás asi vedia, že zákon niektorým motorovým vozidlám so špecifickou hmotnosťou, prepravu tovarov počas svitakov a víkendov nepovoľuje. Ku koncu pracovného týždňa sa teda prepravné spoločnosti musia snažiť všetky svoje zákazky vybaviť čo najskôr. 

To znamená, že aj tieto obmedzenia môžu prekaziť snahu prepravných firiem uspokojiť zákazníkov čo najviac. Preto je vhodné všetko dopredu naplánovať a zabezpečiť tovar tak, aby počas víkendu nestál zbytočne v sklade a dostal sa na určené miesto včas. Dobrá prepravná spoločnosť to vie a svojim klientom sa snaží všetko zabezpečiť tak, aby tieto obmedzenia nezasiahli do plynulého chodu výroby alebo celej spoločnosti, ktorá je na kvalitnej preprave v dnešnom rozvíjajúcom sa medzinárodnom obchode závislá.  

Komentáre