V Botswane sa schyľuje k radikálnemu rozhodnutiu. Prezident tejto krajiny totiž zvažuje zrušenie zákazu lovu slonov, ktoré bolo schválené v roku 2014. Vláda krajiny jeho nápad podporila a tak v čase, keď sa svet snaží zvieratá chrániť a bojuje za ich práva a dôstojné životy, Botswana si ide svojou, bohužiaľ priveľmi drastickou cestou za svojimi rozhodnutiami. Počet slonov v tejto krajine sa odhaduje na približne 130 000, čo je síce veľa, ale netreba zabúdať na to, že Afrika je pre slony prirodzeným prostredím. Vláda a prezident argumentujú tým, že takýto počet voľne žijúcich slonov je pre krajinu nepriaznivý – preťažujú ekosystém a tiež je vraj nepomer voľne žijúcich zvierat oproti 2,3 miliónu obyvateľov. Slony tiež spôsobujú problémy a ničia polia a blízke dediny.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Botswana predstavuje domov pre takmer tretinu všetkých afrických slonov. Kvôli problémom, ktoré vraj s nimi majú poľnohospodári a niektorí menší roľníci je však nutné hľadať výhodné a efektívne riešenie, čo so zvieratami v dohľadnej dobe urobiť. Migračné cesty slonov do iných oblastí by pre krajinu neboli prínosné, a tak sa rozhodli situáciu „vyriešiť“ návrhom na obnovenie lovu. Zabíjanie by mohlo podľa vlády vyriešiť problém s preťažením ekosystému a minimalizoval by sa počet prípadov, kde poľnohospodári prichádzali do konfliktu so slonmi.

Ochranári ale dvíhajú varovný prst – množstvo turistov z celého sveta chodí do týchto oblastí práve kvôli divočine, kde môžu okrem iných zvierat pozorovať práve slony vo svojom prirodzenom prostredí. Cestovný ruch je v tejto oblasti druhým najväčším zdrojom príjmov zo zahraničia a v prípade zlikvidovania slonov bude cestovný ruch, a teda aj ekonomika štátu, rapídne klesať.

Prezident Mokgweetsi Masisi po informácii ochranárov vyhlásil pre médiá, že návrh ešte prehodnotí a svoj záverečný návrh doručí vláde krajiny, ktorá rozhodne. Buď teda slony zostanú v krajine ako atrakcia pre turistov (a zdroj príjmov pre štát) a pre problémy poľnohospodárov sa nájde alternatívne riešenie, alebo sa opäť obnoví legálny lov slonov s tým, že časť z tohto mäsa by podľa návrhu vlády mohla putovať na spracovanie do konzerv pre psov.

Komentáre