Nielen nosorožce či korytnačky, ale aj veľryby bojujú o to, aby svoj zvierací druh na tomto svete udržali. Zdá sa však, že nastáva pozitívna zmena. Modrá veľryba, ktorá bola donedávna považovaná za kriticky ohrozený druh zvieraťa, bola nedávno spozorovaná v mori v hojnom počte. Podľa britských výskumníkov sa za rok 2019 vo vodách Južnej Georgie na juhu Atlantického oceána celkovo objavilo až 55 modrých veľrýb! Zdá sa vám to málo? V roku 2018 boli zaznamenané len 2 exempláre tohto druhu, takže s odstupom jedného roka môžeme konštatovať poriadne zlepšenie!

Zdroj: dailymail.co.uk

Modré veľryby boli dlhé roky v hľadáčiku pytliakov, ktorí ich vo veľkom lovili, až tento druh takmer zanikol – jeho výskyt sa po masívnych lovoch oproti minulosti znížil až o 97%. Aj napriek tomu, že sa počet modrých veľrýb momentálne zvyšuje, stále je potrebné udržiavať zvýšenú mieru ich ochrany a monitorovať ich počet a polohu, aby sa zistilo, čo bude s druhom modrých veľrýb ďalej. Prieskumníci, ktorí v oblasti Južnej Georgie robili pozorovanie veľrýb sa domnievajú, že v týchto vodách by sa mohol nachádzať nejaký dôležitý zdroj potravy, pre ktorý sa modré veľryby vyskytli práve tu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: dailymail.co.uk

Vedúcou tohto projektu bola doktorka Jennifer Jackson, ktorá pôsobí ako ekologička špecializujúca sa na veľryby. Výskum bol realizovaný pod hlavičkou organizácie British Antarctic Survey, a okrem vyššie spomínaného zistenia bolo vďaka nemu vedcom umožnené podrobnejšie spoznať stav populácie rýb, ktorý v oceáne prevláda po desaťročiach ich lovu. „Výsledky nám ukázali, že veľryby sa vracajú do zón v Južnej Georgii, v ktorých v minulosti nachádzali jedlo. Znamená to, že v týchto vodách sa stále vyskytuje dostatok živín. V porovnaní s ostatnými oceánmi Zeme je tento oceán ešte stále nedotknutý, a tak je schopný uživiť veľké množstvo veľrýb,“ povedala ekologička. Budúci rok bude na tento výskum nadväzovať ešte jeden, ktorý opätovne zmonitoruje stav a počet veľrýb.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here