Šéf najsilnejšej vládnej strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Róbert Fico záujem o funkciu ústavného sudcu v uplynulých mesiacoch nepotvrdil. Naopak tvrdil, že chce za Smer-SD v prípade víťazstva v parlamentných voľbách plánovaných na budúci rok viesť povolebné rokovania o vytvorení vlády. Ak by sa Fico stal ústavným sudcom, musel by sa členstva v strane vzdať.

Fica dnes navrhol ako kandidáta na ústavného sudcu podpredseda parlamentu za Smer-SD Martin Glváč. „Na základe jeho doterajšieho pôsobenia si myslím, že ide o najschopnejšieho kandidáta,“ povedal médiám Glváč.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Fico, ktorý je docentom práv, vlani v marci rezignoval na post premiéra v záujme riešenia politickej krízy po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Po demisii začal opäť uplatňovať mandát poslanca, ktorým bol zvolený v roku 2016 a ktorý v čase výkonu premiérskej funkcie v súlade s ústavou nevykonával.

Snemovňa musí hlave štátu poskytnúť dvojnásobný počet kandidátov, ako je voľných miest ústavných sudcov. To znamená, že parlament by mal tentoraz zvoliť 18 kandidátov, z ktorých prezident vyberie deväť nových sudcov. Hlava štátu tiež rozhodne o novom šéfovi ústavného súdu, pretože súčasnej predsedníčke Ivete Macejkovej tiež vyprší 12-ročné funkčné obdobie ústavnej sudkyne.

Okrem Fica boli ako kandidáti na ústavný sudca navrhnutí okrem iného niektorí súčasní aj bývalí politici a takisto šéfka slovenského najvyššieho súdu a predseda Špecializovaného trestného súdu, ktorý sa zaoberá aj najzávažnejšími kriminálnymi prípadmi. Ústavným sudcom sa na Slovensku môže stať osoba, ktorá má najmenej 40 rokov, má právnické vzdelanie a najmenej 15 rokov právnickú prax.

Slovenský ústavný súd rozhoduje napríklad o súlade zákonov s ústavou alebo o sťažnostiach obyvateľov a firiem na porušenie ich základných práv a slobôd.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here