Priamo na brehu Dunaja 50 kilometrov od Viedne pri dolnorakúskej dedinke Zwentendorf an der Donau, stojí jedno z najdrahších múzeí na svete. Je pravdepodobné že ste o ňom nikdy nepočuli, aj keď bolo dokončené už v roku 1977.

Práve kvoli ére železnej opony bolo práve toto miesto jedno z najstráženejších miest u našich západných susedov.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

V roku 2010 sa otvorilo toto miesto pre všetkých záujemcov. Určite ste takéto nezvyčajné múzeum nenavštívili to vám môžme garantovať.

NEH62b72f_zwen2
Dostavaná a doposiaľ nikdy nespustená

V dedinke Zwentendorf vás pustia do zákulisia atómovej elektrárňe, ktorá nikdy nevyrobila ani watt elektrickej energie z jadrového paliva.

Dôvody prečo atómovú elektráreň nespustili

Dva týždne od začiatku stavby zasiahlo objekt zemestrasenie, ktoré výrazne poškodilo základy stavby.

Na začiatku 70. rokov, keď sa začalo s výstavbou, sa o stavbu zaújmalo len pár aktivistov a 4000 obyvateľov obce. Avšak počas výstavby protestne hlasy silneli a pribúdali.

V roku 1975 vznikla iniciatíva odporcov, ktorú podporilo 500 tisíc ľudí. Veľký zaújem vzbudila až hladovka 9 žien.

V roku 1978 sociálnodemokratický kancelár Bruno Kreisky sa po neutíchajúcich protestoch rozhodol na 5. novembra 1978 vyhlásiť celoštátne referendum o ďalšom osude atómovej elektrárne a využívaní atómovej energie v Rakúsku.

Výsledky referenda boli šokom pre politikov. Tento deň sa zapísal do histórie Rakúska, ľud povedal „Nie“ jadrovej energii. O obrovkej investícii rozhodlo 1% voličov čo predstavovalo zhruba 30 tisíc hlasov. Náklady na výstavbu boli okolo 1 miliardu eur.

Podľa rakúskej ústavy je výsledok referenda záväzný a musí sa prijať ako ústavný zákon, rozhodlo sa o odvezení jadrového paliva a zakonzervovaní stavby.

Snímka obrazovky 2016-06-16 o 10.58.53
Turbínová hala s generátorom

Politici však tento boj s verejnou mienkou nevzdali a počítali s tým že nálada obyvateľstva Rakúska sa môže zmeniť a budú môct ústavný zákon prehlasovať.

Celá elektráreň fungovala, tak ako keby bola spustená. Každý deň sem prichádzalo okolo 200 zamestnancov, udržiavali stavbu aj zariadenia v perfektnom stave a len sa čakalo kedy nastane čas na spustenie do prevádzky. Tákéto udržiavanie do „vzduchu“ stálo daňových poplatníkov ďalšiu pól miliardu šilingov.

Definitívny „STOP“ projekt dostal až v roku 1986 po katastrofálnej nehode Černobyľskej elektrárne.

Z 200 zamestnancov ostal len jeden jediný, ktorý strážil objekt aby sa nikto nepovolaný nedostal do budovy, technologické zariadenia, ktoré sa dalo predať na využitie v iných atómových elektrárňach rovnakého typu sa predalo a celá budova sa definitívne zakonzervovala.

Čo s objektom?

Dlho sa rozmýšlalo čo so stavbou spraviť, napokon celý objekt sa predal energetickej firme EVN, ktorá na strechu a v okolí objektu rozmiestnila fotovoltanické články. Tie vyrábajú energiu, avšak do siete dodávajú len mizivé percento z celkového objemu elektrárne.

Priestory sa prenajímajú na rôzne eventy, spoločensko kultrúne akcie, filmárom na natáčanie filmov a reklám. V prvom rade však slúži ako výučbové centrum pred odborníkov, ktorí pracujú v podobných atómových elektrárňach, ktoré fungujú dodnes, najmä v Nemecku, Japonsku či USA.

FLqVcgywRdO1xL_lPci-xA.1280~At-mov-elektr-re-v-dedine-Zwentendorf-an-der-Donau-vstup-do-reaktora
Vstup do reaktora cez autogénne vyrezané dvere

Návštevníci

V návštevníckom centre si najprv pozriete dokumentárny film z výstavby.

Potom nasleduje podpísanie sa do prezenčnej listiny s bezpečnostnými pokynmi, dostanete prilbu, ktorú musíte mať počas celej prehliadky na hlave, spravia vám spoločnú fotku a sprievodca si vás odvedie do hlavnej budovy s reaktorom.

Už pri vstupe je jasné že elektráreň nie je v prevádzke. Zastal čas. Nie je tu žiaden personál, prázdne chodby, ticho, bez radiačných kontrol a prehliadok.

So sprievodcom sa dostanete kam chcete, nie sú tu žiadne kamerové systémy či proti radiačné ochrany. Na chodbách nepočuť chladiacu vzduchotechniku.

Na chodbách sú staré telefóny, na stenách vyblednuté farby a korózia na niektorých armatúrach. Prístupné sú aj také miesta, kde by vás pre riziko nadmerného ožiarenia v zabehnutej elektrárni nepustili.

Sprievodca vás zoberie do rozsiahlej haly, kde sa nachádza trubína s generátorom. Sprievodca vám ozrejmí proces výroby elektrickej energie z jadrového paliva a všetko si môžete z blízka pozrieť. Pohľad zo žeriavu, ktorým sa do reaktora spúšťajú palivové tyče do jeho hlbín vyslovene stojí za to.

DSC02372
Mozog atómovej elektrárne v Zwentendorfe

Môžme vám garantovať že keď si spravíte selfie, garantujeme vám že, nik z vašich známych na facebooku, nič také mať nebude. Záver prehliadky sa končí v centrálnom mozgu atómky, riadiacej miestnosti, z ktorého sa to celé malo ovládať. Veľké množstvo tlačítok, svetielok, meračov, retro televíznych obrazoviek a vytáčacích telefónov vás vráti 50 rokov naspäť.

Snímka obrazovky 2016-06-16 o 10.53.50
Centrum kontroly a riadenia

Do atómovej elektrárne sú organizované dvojhodinové prehľiadky pre maximálne 25 členov, ktorí zaplatia 500 eur vstupné za skupinu. Ale keď prídete v piatok o 13.h alebo 15.h a nazbiera sa záujemcov takáto skupina, máte vstup zdrama.

Rezervácia je možná tu: www.akw@zwentendorf.com

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here