Príbeh Dávida, ktorý v amoku zavraždil svojho otca, rozdelil Slovákov na dva tábory. Niektorí súhlasili s jeho obvinením a 2-ročným trestom, iní apelovali na prezidentku, aby mladého muža omilostila. Zavraždený bol totiž totiž tyran, ktorý roky fyzicky i psychicky ubližoval svojej manželke i synovi. K vražde došlo, keď mal Dávid 17 rokov. Dnes, v období Veľkej noci, sa už 20-ročný mladý muž dočkal milosti, ktorú sa mu rozhodla udeliť prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Dávid B. so svojou mamou
Zdroj: SME – MARKO ERD

Podľa tlačovej správy zverejnenej na webe prezident.sk k udeleniu podmienečnej milosti došlo 9. apríla 2020, na Zelený štvrtok. „Ako vyplýva zo znaleckého dokazovania v tejto trestnej veci D. B. bol dlhodobo vystavený extrémnemu stresu a hrubému domácemu násiliu zo strany otca. U odsúdeného išlo o skratové konanie pri vystupňovanom afekte, spôsobené vplyvom nahromadených negatívnych podnetov a okolností, ktoré on sám nezavinil,“ znejú fakty, ktoré prezidentku presvedčili k tomu, aby sa priklonila na stranu obžalovaného.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová
Zdroj: facebook.com/pg/zcaputova

Dávidovi, ktorý momentálne pokračuje v nadstavbovom štúdiu, do veľkej miery pomohla tiež skutočnosť, že pred spáchaním tohto činu nikdy nebol trestaný, nedopustil sa žiadneho priestupku a ani momentálne nie je trestne stíhaný za nič iné. „Prezidentka Slovenskej republiky pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila okrem právnych aspektov najmä mimoriadne okolnosti prípadu a tiež skutočnosť, že skutok spáchal odsúdený ako mladistvý, pričom od raného detstva vyrastal v prostredí domáceho násilia. Výkon trestu odňatia slobody sa javí v jeho prípade ako neúčelný,“ uzatvára vyjadrenie prezidentský palác. Dávidovi bol trest odňatia slobody na 2 roky odpustený pod podmienkou, že počas 5 rokov odo dňa omilostenia nespácha žiadny trestný čin.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here