Zdravé funkcie mozgu a psychická pohoda

Predstavte si, ako sa cítite, keď si oblečiete nové šaty, ktoré vám však nesedia a necítite sa v nich dobre. Aj keby boli zo zlata jednoducho ich nosiť nebudete. Presne tak je to aj so spánkom. Náš mozog nikdy nespí a pracuje aj počas útlmu tela. Ak chceme, aby jeho činnosť bola bezproblémová, musíme si obliecť posteľné obliečky, ktoré pohladia naše zmysly. Väčšinou sa odporúča prírodný materiál, ktorým je najčastejšie bavlna.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Mnohé štúdie preukázali, že dobrý spánok zlepšuje učenie počas dňa. Naopak jeho nedostatok zhoršuje určité činnosti mozgu. V spánku sa tento náš najdôležitejší orgán pripravuje na ďalší deň, už len preto si musíme hľadať správne riešenia, ktoré nám to zaručia.

Zlepšite prostredie, v ktorom spíte

Okrem oblečenia je samozrejmá aj kvalita matracov, na ktorých spíme. Tu sa rozhodujeme podľa tvrdosti, použitých materiálov a aj ceny. Optimálna teplota v izbe na spanie by nemala byť vyššia ako 21°C. Ak vašu miestnosť prehrievajú krbové kachle, myslite na tepelnú zotrvačnosť v nej. Z príliš vysokých teplôt vás môže bolieť hlava a spánok bude mať presne opačný účinok.

Spánok zaistí dokonalú rovnováhu

Vedeli ste o tom, že spánok sa podieľa aj na hojení rán srdca a ciev. Teda z jeho nedostatkom si zaistíte presný opak, srdcovocievne ochorenia, čo má za následok vznik vysokého krvného tlaku a niekedy až mŕtvice. Takže pred prípravou naň si zastrite závesy, aby mohol hormón melatonín naplno začať účinkovať. Navodením šera sa vás potom zmocní únava, ktorú nesmiete prerušiť žiadnym svetlom z mobilu a hlukom z okolitého prostredia. Len takto sa vám podarí dosiahnuť rovnováhu duševných a fyzických síl.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here