Skóre bolo otvorené v 2. minúte poľským kapitánom Robertom Lewandowskim, na ktorého v 33. minúte odpovedal portugalec Renato Sanches. Poliaci už druhý jedenástkový rozstrel na EURO 2016 nezvládli, keď Jakub Blasczykovski ako jediný nepremenil svoj pokus.

Portugalci sú v najlepšej štvorke hoci na turnaji stále nezvíťazili po 90 minútach.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

V 2. minúte sa po chybe Cedrica dostal k lopte Grosicki, odcentroval z ľava a Lewandowski nekompromisne poslal Poliakov do vedenia.

Poliaci sa po uchopení rýchleho náskoku nehrnuli do útočenia. Portugalcom na druhej strane chýbali nápady v ofenzíve a hľadali prevažne Ronalda, v úvode hry však vyťažili akurát pár zablokovaných striel.

V 17. minúte sa pri kontre Lewandowski uvoľnil od Pepeho, Patricio však tentoraz na jeho pokus stačil. Portugalci mali neskôr aj problémy s rozohrávkou na vlastnej polovici, najväčšiu ponúknutú možnosť Poliaci nepremenili napriek peknej kombinačnej akcii. Ronaldo sa v dobrej pozícii ocitol na konci úvodnej polhodiny, ale namieril iba do stredu bránky, kde stál pripravený Fabianski.

V 33. minúte sa Poliaci nechali uspať a pred šestnástkou poskytli príliš veľa priestoru Sanchesovi, ktorý to ľavačkou s prispením Krychowiakovho teču potrestal a vyrovnal.

Zmena strán neprispela k vyrovnanému obrazu hry. Tímy sa nechceli dopustiť chyby, ktorá by ich stála semifinálový postup, keďže obom prvopolčasovým zásahom predchádzalo zaváhanie v defenzívnej činnosti. Prienik do zadných radov súpera sa podaril Portugalcom v 60. minúte, Ronaldo však po Naniho prihrávke netrafil loptu.

Podobný ťah predviedli aj Poliaci na opačnej strane, no Milik nezakončil dôrazne.  A keď sa už Portugalci lobom dostali za obranu, Ronaldo opäť zlyhal v zakončení. V 81. minúte takmer padol kuriózny gól po tom, ako Jedrzejczyk zblokovaním Pepeho prihrávky na Ronalda len tesne minul vlastnú bránku.

Obidve mužstvá už mali v nohách nadstavenie z osemfinále, takže sa, pochopiteľne, dostavovala únava. Vyplynulo z toho otváranie priestoru, ktoré však nepretavil ani jeden zo semifinálových adeptov.

Poliak Robert Lewandowski oslavuje gól v 2. minúte s Jakubom Blaszczykowskim.

Football Soccer - Poland v Portugal - EURO 2016 - Quarter Final - Stade Velodrome, Marseille, France - 30/6/16 Portugal's Cristiano Ronaldo celebrates after scoring during the penalty shootout REUTERS/Yves Herman Livepic
Radosť Cristiana Ronalda po druhej strele z pokutového kopu.
Football Soccer - Poland v Portugal - EURO 2016 - Quarter Final - Stade Velodrome, Marseille, France - 30/6/16 Portugal's Rui Patricio saves from Poland's Jakub Blaszczykowski during the penalty shootout REUTERS/Yves Herman Livepic
Portugalec Rui Patricio chytá strelu Blaszczykowskeho v penaltovom rozstrele.

Po zápase povedali:

Adam Nawalka, tréner Poľska: „Je to pre nás ťažký okamih. Hráči dali do duelu svoje srdce, statočne bojovali na celom šampionáte. Neprehrali sme ani jeden zápas, vyradili nás penalty. Na budúcu kvalifikáciu sa zásluhou toho musíme pozerať optimisticky. Príde čas aj na detailné analýzy, prehra teraz veľmi bolí.“

Renato Sanches, autor gólu Portugalska: „Momentálne sa nám darí. Na trávniku sme odovzdali všetko, kritika nás len posilnila. Prežili sme nádherný moment, ja osobne aj vďaka strelenému gólu. Inkasovali sme skoro, ale nevzdali sme sa a vyrovnávajúci zásah otočil vývoj v náš prospech.“

Poľsko – Portugalsko 1:1 pp (1:1, 1:1), 3:5 na strely z 11 m

Góly: 2. Lewandowski – 33. Sanches, strely z 11 m: Ronaldo 0:1, Lewandowski 1:1, Sanches 1:2, Milik 2:2, Moutinho 2:3, Glik 3:3, Nani 3:4, Blaszczykowski nedal, Quaresma 3:5

Rozhodovali: Brych – Borsch, Lupp(nemci) Žlté karty: Jedrzejczyk, Glik, Kapustka – A. Silva, W. Carvalho

Zostavy:

Poľsko: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (98. Jodlowiec), Grosicki (82. Kapustka) – Milik, Lewandowski

Portugalsko: Patricio – Cedric, Pepe, J. Fonte, Eliseu – W. Carvalho (96. Danilo) – Mario (80. Quaresma), Sanches, A. Silva (73. Moutinho) – Nani, Ronaldo