Ako to už s príchodom novej generácie býva, celý svet sa rozdelí na dva tábory. Na jednej strane sú tí, ktorí sa tešia z nových vylepšení, čo im skvalitnia a výrazne aj zjednodušia život. Druhá skupina je zase spokojná so súčasným stavom a odmieta niečo revolučné. Výnimkou nie je ani piata generácia mobilných sietí. Práve tá má na svedomí vlnu nadšenia, podporu najnovších mobilov či dávku ostrej kritiky a dezinformácií. Enormný počet falošných správ, hoaxov a mylných informácií okolo 5G siete len potvrdzuje, že ide o ďalšiu revolúciu digitálneho sveta, o ktorej každý hovorí. Čo si teda môžete pod týmto pokrytím vlastne predstaviť?

Zásadný rozdiel od 4G siete

Piata mobilná sieť má byť rýchlejšia, a to hneď niekoľkonásobne. Rátať tak môžete s vysokou kvalitou, nižšou odozvou, skvelým rozlíšením 4K počas priamych online video hovorov a oveľa rýchlejší bude aj download v rámci smartfónov. Mnohé informácie sú však len akýmisi prognózami a to, do akej miery bude táto rýchlosť oceniteľná pre tých najnáročnejších, zistíme až po jej väčšom rozšírení a pokrytí v rámci celého sveta. Momentálne naplno funguje táto sieť len v Južnej Kórei a my si na Slovensku musíme ešte nejaký ten rok počkať na plné pokrytie.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Smartfóny podporujúce 5G

Na súčasnom trhu mobilov nájdeme hneď niekoľko modelov, čo tieto dátové služby už teraz podporujú. Ide napríklad o najnovšie vlajkové lode spoločností Samsung (Samsung Galaxy S20 Ultra 5G), Xiaomi (Xiaomi Mi 10 Pro 5G) a Huawei (Huawei P40 Pro). Tieto smartfóny predstavujú mnoho kvalít, no v rámci aktuálneho pokrytia je zatiaľ testovanie plnohodnotnej rýchlosti na území Slovenska len hudbou budúcnosti. Prvé kroky však už podniknuté boli a niektorí si mohli dokonca aj vyskúšať testovaciu, no nie úplnú verziu.

Zvážte konektivitu pri kúpe

Kým dôjde k uvoľňovaniu frekvencií a prebehne celý proces, ktorý naplno spojazdní toto pokrytie, nejaký čas si ešte počkáme. Ak však viete, aké sú vaše nároky od rýchlosti a plánujete si kúpiť nový smartfón, zvážiť by ste mali také modely, čo budú disponovať touto konektivitou. Ich ponuka sa neustále rozrastá a porovnanie cien mobilov vám konečnú voľbu môže ešte uľahčiť.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here