Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Ako to už s príchodom novej generácie býva, celý svet sa rozdelí na dva tábory. Na jednej strane sú tí, ktorí sa tešia z nových vylepšení, čo im skvalitnia a výrazne aj zjednodušia život. Druhá skupina je zase spokojná so súčasným stavom a odmieta niečo revolučné. Výnimkou nie je ani piata generácia mobilných sietí. Práve tá má na svedomí vlnu nadšenia, podporu najnovších mobilov či dávku ostrej kritiky a dezinformácií. Enormný počet falošných správ, hoaxov a mylných informácií okolo 5G siete len potvrdzuje, že ide o ďalšiu revolúciu digitálneho sveta, o ktorej každý hovorí. Čo si teda môžete pod týmto pokrytím vlastne predstaviť?

Zásadný rozdiel od 4G siete

Piata mobilná sieť má byť rýchlejšia, a to hneď niekoľkonásobne. Rátať tak môžete s vysokou kvalitou, nižšou odozvou, skvelým rozlíšením 4K počas priamych online video hovorov a oveľa rýchlejší bude aj download v rámci smartfónov. Mnohé informácie sú však len akýmisi prognózami a to, do akej miery bude táto rýchlosť oceniteľná pre tých najnáročnejších, zistíme až po jej väčšom rozšírení a pokrytí v rámci celého sveta. Momentálne naplno funguje táto sieť len v Južnej Kórei a my si na Slovensku musíme ešte nejaký ten rok počkať na plné pokrytie.

Smartfóny podporujúce 5G

Na súčasnom trhu mobilov nájdeme hneď niekoľko modelov, čo tieto dátové služby už teraz podporujú. Ide napríklad o najnovšie vlajkové lode spoločností Samsung (Samsung Galaxy S20 Ultra 5G), Xiaomi (Xiaomi Mi 10 Pro 5G) a Huawei (Huawei P40 Pro). Tieto smartfóny predstavujú mnoho kvalít, no v rámci aktuálneho pokrytia je zatiaľ testovanie plnohodnotnej rýchlosti na území Slovenska len hudbou budúcnosti. Prvé kroky však už podniknuté boli a niektorí si mohli dokonca aj vyskúšať testovaciu, no nie úplnú verziu.

Zvážte konektivitu pri kúpe

Kým dôjde k uvoľňovaniu frekvencií a prebehne celý proces, ktorý naplno spojazdní toto pokrytie, nejaký čas si ešte počkáme. Ak však viete, aké sú vaše nároky od rýchlosti a plánujete si kúpiť nový smartfón, zvážiť by ste mali také modely, čo budú disponovať touto konektivitou. Ich ponuka sa neustále rozrastá a porovnanie cien mobilov vám konečnú voľbu môže ešte uľahčiť.

Komentáre