Zaujímavý pohľad sa naskytol ľuďom v Indii, kde boli na viacerých miestach videné makaky v rozostupoch. Keďže za normálnych okolností sú tieto opice známe tým, že kradnú, napádajú ľudí a zdržujú sa v skupinkách, týmto správaním naozaj prekvapili. Na ich neobvyklé správanie upozornil indický politik Kiren Rijiju, ktorý príbeh sociálneho odstupu opíc uverejnil na svojom Twitteri.

Opice pri jedení dodržiavajú sociálny odstup
Zdroj: dailymail.co.uk

Opice rozostupy vo vzdialenosti niekoľkých desiatok centimetrov udržiavajú predovšetkým pri jedení, ako môžeme vidieť aj na fotografiách zachytených v indickom meste Arunáčalpradéš. Keď im politik doniesol melón a banány, najskôr sa rozostúpili po celej ceste a až potom začali jesť. Zaujímavé však je, že pred pandémiou koronavírusu sa u nich toto správanie nevyskytlo. Nie je jasné, ako makaky dospeli k tomu, že si treba udržiavať odstup pri jedení, no politik ich správanie považuje za príklad pre ľudstvo: Ak budeme pozorne sledovať prírodu zistíme, že zvieratá nás môžu naučiť veľa dôležitých lekcií, ktoré sme nezachytili popri zhone každodenného života.“

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Opice v Indii dodržiavajú sociálny odstup
Zdroj: dailymail.co.uk

Nedajte sa však opiť rožkom – to, že opičky sú roztomilé, fotogenické a najnovšie aj uvedomelé ešte neznamená, že vytratila ich „gaunerskú minulosť“. Ako sme avizovali v úvode, makaky vedia mať darebácke sklony, a tie ich neopúšťajú ani teraz. Počas minulého týždňa tieto „roztomilé“ opičky zaútočili na indických zdravotníkov v Meerute blízko hlavného mesta Nové Dillí a ukradli vzorky krvi, ktoré boli určené na testovanie koronavírusu u pacientov. Bezprostredne po tomto incidente sa začala medzi obyvateľmi šíriť panika – Čo ak bola niektorá zo vzoriek pozitívna a opice budú šíriteľmi vírusu?

Opice v Indii boli zachytené pri jedení ovocia
Zdroj: dailymail.co.uk

Opice so svojim úlovkom (tri vzorky krvi) búšili do stromov v snahe dostať sa k obsahu skúmavky, jedna z nich sa ju dokonca pokúsila rozhryznúť. Lekárom sa nakoniec podarilo vzorky získať späť nepoškodené, čo sa pri zaobchádzaní s nimi dá považovať za malý zázrak. Práve neporušenosť skúmaviek považujú lekári za kľúčovú – obyvatelia sa nemusia báť kontaminácie ani šírenia vírusu opicami, pretože krv zo skúmaviek neunikla. Aj v prípade, že by sa opica nakazila koronavírusom, vedci dokázali, že vírus sa zo zvierat na človeka preniesť nedá, takže obyvatelia by mohli pokojne spávať aj keby sa skúmavka s krvou náhodou rozbila.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here