Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )
  1. Čína a zároveň aj celý svet pravdepodobne pozná svojho pacienta 0. S najväčšou pravdepodobnosťou bola prvým pozitívne testovaným človekom 57-ročná žena, pracujúca na zvieracom trhu v meste Wu-chan. Žena predávala na miestnom trhu živé krevety.

Pani Wei žije od epicentra nákazy len 500 metrov. Celé to začalo 11. decembra 2019, kedy sa u nej prvý krát prejavila zvýšená telesná teplota, uviedla pre miestne médiá. Najskôr si myslela, že ide len o jej každoročnú sezónnu chrípku, a tak si z toho ťažkú hlavu nerobila (v tom období nikto nákazu COVID-19 ešte nepoznal). Žena tak následne navštívila miestnu nemocnicu, no liečba a injekcie, ktoré jej lekári nasadili skoro vôbec nezaberala.

Zvierací trh v čínskom meste Wu-chan
zdroj: Dailymail

Čínske úrady jej presnú totožnosť nezverejnili, no podľa The Wall Street Journal je ňou 57-ročná Wei Guixian. Svoje počiatočné symptómy opísala ako únavu, ale nie až tak silnú, ako po iné roky. Podľa jej slov dostane chrípku v tomto období každý rok, a tak nepredpokladala, že ju môže trápiť iné ochorenie.

Do práce chodila aj naďalej no jej zdravotný stav sa príliš nezlepšoval. Wei bola teda nútená navštíviť väčšiu nemocnicu – The Eleventh Hospital of Wuhan. Ani tu však doktori nevedeli presne identifikovať príčinu jej zdravotných problémov a ako liečbu jej nasadili tabletky. Žena užívala predpísané lieky, no jej zdravotný stav sa stále nezlepšoval. Potom sa dokonca vrátila aj do menšej nemocnice v blízkosti svojho bydliska na ďalšie injekcie.

„Z ničoho nič som sa začala cítiť o dosť horšie a nekomfortne. Nemala som vôbec žiadnu silu ani energiu,“ vyjadrila sa Wie pre portál The Paper. O pár dní neskôr, konkrétne 16. decembra 2019 navštívila najväčšiu nemocnicu v meste, kde jej urobili všetky podrobné vyšetrenia. Doktori neskôr opísali jej chorobu ako „nemilosrdnú“ a povedali, že už evidujú viac pacientov s podobnými symptómami.

Zábery z uzavretého zvieracieho trhu v meste Wu-chan, ktorý je epicentrom nákazy koronavírusu
zdroj: Getty Images

Podľa vyjadrenia Wuhan Municipal Health Commission bola Wei Guixian teda jednou z prvých 27 nakazených vírusovým ochorením COVID-19. Z týchto 27 prípadov malo 24 priame napojenie na zvierací trh vo Wu-chane. V tomto čase však doktori ešte nedisponovali dostatkom informácii a nepredpokladali že by sa vírus dokázal sám šíriť z človeka na človeka.

Na teraz nie je ešte 100% jasné, či Wei Guixian môže byť oficiálne vyhlásená za pacienta 0, no čínske úrady už viac krát potvrdili, že práve ona je prvým pozitívne testovaným človekom na ochorenie COVID-19.

Komentáre