1. Čína a zároveň aj celý svet pravdepodobne pozná svojho pacienta 0. S najväčšou pravdepodobnosťou bola prvým pozitívne testovaným človekom 57-ročná žena, pracujúca na zvieracom trhu v meste Wu-chan. Žena predávala na miestnom trhu živé krevety.

Pani Wei žije od epicentra nákazy len 500 metrov. Celé to začalo 11. decembra 2019, kedy sa u nej prvý krát prejavila zvýšená telesná teplota, uviedla pre miestne médiá. Najskôr si myslela, že ide len o jej každoročnú sezónnu chrípku, a tak si z toho ťažkú hlavu nerobila (v tom období nikto nákazu COVID-19 ešte nepoznal). Žena tak následne navštívila miestnu nemocnicu, no liečba a injekcie, ktoré jej lekári nasadili skoro vôbec nezaberala.

Zvierací trh v čínskom meste Wu-chan
zdroj: Dailymail

Čínske úrady jej presnú totožnosť nezverejnili, no podľa The Wall Street Journal je ňou 57-ročná Wei Guixian. Svoje počiatočné symptómy opísala ako únavu, ale nie až tak silnú, ako po iné roky. Podľa jej slov dostane chrípku v tomto období každý rok, a tak nepredpokladala, že ju môže trápiť iné ochorenie.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Do práce chodila aj naďalej no jej zdravotný stav sa príliš nezlepšoval. Wei bola teda nútená navštíviť väčšiu nemocnicu – The Eleventh Hospital of Wuhan. Ani tu však doktori nevedeli presne identifikovať príčinu jej zdravotných problémov a ako liečbu jej nasadili tabletky. Žena užívala predpísané lieky, no jej zdravotný stav sa stále nezlepšoval. Potom sa dokonca vrátila aj do menšej nemocnice v blízkosti svojho bydliska na ďalšie injekcie.

„Z ničoho nič som sa začala cítiť o dosť horšie a nekomfortne. Nemala som vôbec žiadnu silu ani energiu,“ vyjadrila sa Wie pre portál The Paper. O pár dní neskôr, konkrétne 16. decembra 2019 navštívila najväčšiu nemocnicu v meste, kde jej urobili všetky podrobné vyšetrenia. Doktori neskôr opísali jej chorobu ako „nemilosrdnú“ a povedali, že už evidujú viac pacientov s podobnými symptómami.

Zábery z uzavretého zvieracieho trhu v meste Wu-chan, ktorý je epicentrom nákazy koronavírusu
zdroj: Getty Images

Podľa vyjadrenia Wuhan Municipal Health Commission bola Wei Guixian teda jednou z prvých 27 nakazených vírusovým ochorením COVID-19. Z týchto 27 prípadov malo 24 priame napojenie na zvierací trh vo Wu-chane. V tomto čase však doktori ešte nedisponovali dostatkom informácii a nepredpokladali že by sa vírus dokázal sám šíriť z človeka na človeka.

Na teraz nie je ešte 100% jasné, či Wei Guixian môže byť oficiálne vyhlásená za pacienta 0, no čínske úrady už viac krát potvrdili, že práve ona je prvým pozitívne testovaným človekom na ochorenie COVID-19.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here